SEOWordPress

16 Wordpress Hataları ve Çözümleri: Hata Rehberi

En sık yaşanan 16 Wordpress site hatası ve nasıl onarılır!

Wordpress hemen hemen herkesin sık kullandığı ve kullanımı en kolay olan hazır içerik yönetimi olsada bir çok site sahibi sistemsel hataları çözme konusunda zorlanabiliyor. 

Bu makalemde sizlere en sık karşılaşılan 16 Wordpress site hatası nelerdir? nasıl düzeltilir?, En kolay nasıl onarılır veya çözülür önemli ipuçları ile birlikte paylaşacağım.

Wordpress web sitenizi içerik paylaşım durumunuza göre günlük, haftalık veya aylık olarak yedeklemeyi unutmayın. Ayrıca Wordpress sitenizde optimizasyon yapmaya başlamadan önce veya teknik sorunlar yaşadığınızda hataların çözümleme işlemine başlamadan önce mutlaka yedeklemenizi öneririm.

WORDPRESS HATA REHBERİ 

Wordpress rehberi ile sitenizde sıkça yaşadığınız sorunları kolayca çözebilir ve hataları onarabilirsiniz. Bu makalemde sizlere sıkça yaşanan sorunları nasıl düzeltebileceğinizin bilgisini paylaşacağım. 

Wordpress Site Yedekleme Nasıl Yapılır?

Wordpress sitenizin yedeğini alma ve geri yüklemenin en kolay 2 yolu vardır. 

 • Cpanel üzerinden site yedekleme ve geri yükleme 
 • Wordpress eklentisi üzerinden site yedekleme ve geri yükleme

En güncel 50 wordpress site hatası ve çözümü

En Sık Yaşanan 16 Wordpress Site Hataları ve Onarımı

#Hata.1: WordPress’te PHP Hataları Nasıl Kapatılır

Hazır içerik yönetimi Wordpress siteniz belirsiz nedenlerden yönetici kısmında veya web sitenizin yapısından kaynaklı PHP hatası veya uyarı bildirimleri gösterir. Bu, PHP hata ve bildirimleri tabiki sizi hemen endişelendirmesin.

PHP hata bildirimleri sitenizin arama motorları veya sitenize ziyaret eden kullanıcıların görüntülemesini engellemez. Sorunun öncelikle ne olduğunu tespit etmelisiniz, eğer ki bu hatalar sitenizin ön uç kısmında ise kullanıcılara pek hoş gözükmeyecektir. 

Wordpress PHP hata ve bildirimlerini sitenizin dosya yöneticisinde bulunan wp-config.php dosyası üzerinden kolayca düzeltebilirsiniz. PHP hatasını wp-config.php dosyasından nasıl düzelteceğiniz konusunda bu yazımdaki ipuçları ile kolayca düzeltebilirsiniz.

PHP- WP-CONFİG dosyası hata düzeltme

wp-config.php dosyasını public_html içindeki dosya satırlarında kolayca bulabilirsiniz.

Wp-config.php dosyanızın içinde satırı “define(‘WP_DEBUG’, true);” bulun.

Büyük ihtimalle hatalı bir şekilde karşınıza gelecektir.

Hatalı olan satırı, bu kodla “define(‘WP_DEBUG’, false); değiştirmeniz gerekir.

Örnek;

1
2
3
4
ini_set('display_errors','Off');
ini_set('error_reporting', E_ALL );
define('WP_DEBUG', false);
define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

PHP hata bildirimlerinin nedeni genellikle geliştiricilerin kodlarıyla ilgili sorunların gidermesine yardımcı olmak için uyarı niteliğinde gönderilir.

SSL / HTTPS neden önemli ve kullanımı

#Hata.2: WordPress sıkça yaşanan SSL/HTTPS hatası sorunları nasıl düzelir

Her web sitesi ve türleri için benzersiz SSL sertifikası numarası tanımlanmaktadır. Özellikle eski HTTP site sahipleri url yapısını SSL / HTTPS’ye taşırken bazı hatalar veya sorunlar yaşayabilmektedir. Bu, SSL / HTTPS hataları arasında en sık görülen (net::err_cert_invalid) hatası diyebilirim. 

net_err_cert_invalid hatasını düzeltme

Eğer ki web siteniz HTTPS taşıdığınız fakat sunucu daki URL sorunları devam ediyorsa, sıkça yaşanan SSL sorunlarının adım adım nasıl çözebileceğiniz konusunda kapsamlı bilgiyi sizler için hazırladığım (SSL Hataları Çözüm Rehberi) makalemin içerisinde kolayca bulabilirsiniz. 

#Hata.3: Parse error: Syntax error (Sözdizimi hatası), unexpected nasıl düzeltilir?

WordPress dosya yöneticisinin içerisine yeni veya hatalı kod parçacıklarının eklenmesi sonucu söz dizimi, (ayrıştırma) hatası oluşmaktadır. Gözden birşey kaçırmadığınıza ve php ayrıştırma hatası oluşturacak bir kod eklemediğinize her zaman dikkat edin. Eğer ki hatalı kod eklemişseniz, karşınıza aşağıdaki örnekteki gibi php ayrıştırma hata mesajı görünecektir.

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 281

Bu hata mesajı, hatalı kod parçasının ayrıca hangi satırda olduğunu gösterir Bir noktalama işareti bile kod parçasının hata mesajı almasına neden olmaktadır. 

Parse error (Ayrıştırma hatası): Syntax error (Söz dizimi hatası), unexpected hatalarını, FTP yada dosya yöneticisi üzerinden isterseniz kodu tamamen kaldırabilir veya düzeltebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bu uyarıyı yapmak isterim ki, sebebi ise uğraşmaktan çıldırıp sonra sitenizden vazgeçmeyin diye söylüyorum. WordPress eklenti düzenleyici veya tema düzenleyici üzerinden bu işlemi kesinlikle yapmaya kalkmayın. 

#Hata.4: WordPress‘e Resim (Görsel) Yükleme Sorunu Nasıl Çözülür

WordPress kullanıcılarının sıkça yaşadığı sorunlardan biri de görsel (resim) yükleme veya yüklenmiş resimleri hatalı (bozuk) olarak göstermesi diyebilirim. Medya (ortam kütüphanesi) yada site içerisinde bozuk olarak göstermesinin peki nedenleri nedir ve nasıl düzeltilir?

WordPress resim (görsel) yükleme sorunları genellikle yanlış dosya dizinlerinden kaynaklanır. Öncelikle bozuk görsel sorunları yaşıyorsanız, hiç endişelenmeyin. Bu, makalemde sizlere bu sorunları yaşamamanız için ve yaşadığınızda nasıl düzeltebilirsiniz, hepsini paylaşacağım. 

WP görsel yükleme sorunu çözümü resimli anlatım

Görsel /resim yükleme sorunu çözmek için öncelikle hesabınıza FTP ile bağlanmanız veya dosya yöneticisi üzerinden wp-content/uploads dosyasını bulun ilk olarak ayarlanan dosya yükleme dizini için izinleri ve içindeki tüm alt dizinlerin ayarlanması gerekecektir 744 .

WP görsel yükleme sorunu çözümü resimli anlatım

Not: Dizin izinlerini 744’e ayarlamak sorununuzu çözmüyorsa 755’i deneyin . Sorununuz hala devam ediyorsa, daha kapsamlı ve görsel anlatımla paylaştığım Wordpress Görsel Yükleme Sorunları ve Sitedeki Bozuk Resim Hataları Nasıl Çözülür?başlıklı yazımı okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. 

#Hata.5: 500 yada Dahili Sunucu Hataları Nasıl Düzelir

WordPress’e özellikle yeni başlayanların sıkça karşılaştığı Internal Server Error  “Dahili Sunucu Hatası” veya bazen “500 Dahili Sunucu Hatası” olmaktadır. Bu, konuda yeni başlayanlar için önemli bir hata dememin nedeni dahili sunucu hataları mesajı içerisinde bir ipucu olmadığından dolayı hatayı nerede aramanız gerektiğini bilemiyorsunuz. Bu hatanın nereden kaynaklandığını bulmakta açıkcası biraz zorlanabilirsiniz. 

 1.  .htaccess dosyanızı denetleyin 
 2. PHP bellek sınırını kontrol edin ve artırın
 3. Dosya dizinlerini kontrol edin
 4. Veritabanınızı temizleyin 
 5. Tüm eklentilerinizi devre dışı bırakın
 6. Sorun hala devam ediyor ise; web barındırıcınızdan destek alarak bu sorunu çözebilirsiniz. 

#Hata.6:”This site is experiencing technical difficulties” hatası nasıl düzeltilir

“Bu site teknik sorunlar yaşıyor” bu hata mesajı nasıl çözümü konusunda arka uca ulaşmanız için en önemli ipucunu aslında WordPress size e-posta olarak göndermektedir. 

“This site is experiencing technical difficulties” hata mesajı genellikle makalemde bahsedeceğim sıkça yaşanan 16 Wordpress site hatasından herhangi birinden dolayı kaynaklanabilmektedir. 

Bu hatanın çözümü için WP, WordPress kurulumu yaparken kullandığınız yönetici e-posta adresinize, hatanın tüm ayrıntıları ile arka uca erişmek ve hatayı düzeltebileceğiniz bir bağlantıyıda mesajla içerisinde gönderir.

Not: WordPress yönetici e-posta adresinizin doğru olduğundan ve WordPress bildirimlerini spama düşmeden e-aldığınızdan her zaman emin olun. Gereksiz bulduğunuz e-bildirimler WordPress açısından bazen can kurtarıcıdır. 

#Hata.7: “White Screen of Death” Beyaz Ölüm Ekranı Hatası Nasıl Düzeltilir

Özellikle WordPress’e  yeni başlayanlar için ciddi tedirginlik ve korku yaratan beyaz ölüm ekranı dediğimiz “White Screen of Death” hatasıdır.

Herhangi bir hata mesajı içinde bulundurmayan dümdüz bir beyaz ekran ile karşı karşıya kalınmasıdır.Bu, durumda hatanın neden kaynaklandığı konusunda bir fikriniz yokken hatanın çözümü için nereye bakacağınız konusunda da bilginiz olmayabilir. 

White Screen of Death” Beyaz ölüm ekranı genellikle bir komut dosyası PHP bellek sınırını tükettiğinde ortaya çıkar. (Sunucudaki bir yapılandırma nedeniyle de olabilir.)

Her zaman belirttiğim gibi beyaz ölüm ekranı hatası veya sorununu çözmek için bir işlem yapmadan önce mutlaka site yedeğinizi almanızı öneririm. Şunuda dip not olarak belirtmek isterim ki bazı durumlar da White Screen of Death ekranı yerine aşağıdaki hata örneği olan “kritik hata ekranı” da alabilirsiniz. 

Beyaz ölüm ekranı sorunu veya hatasının düzeltilmesi konusunda çözümü için aşağıdakileri yapmanız gerekir.

 • WordPress kurtarma moduna giriş yapın,
 • PHP belek sınırı artırmayı deneyin,
 • Tüm eklentileri tek tek deneyerek devre dışı bırakın,
 • Aktif olarak kullandığınız temayı varsayılan başka tema ile değiştirin, 
 • WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirin,
 • WordPress ön belleğini ve veritabanını temizleyin,
 • Daha uzun makaleler için limit düzeltme yapın,

#Hata.8: 404 Sayfa Hata Sorunu Nasıl Çözülür

Bu, 404 sayfa bulunamadı hatası genellikle bir sayfada veya belirli sayfalar da kullanıcının karşısına gelmektedir. WP posts 404 error hatasının en yaygın nedeni, WordPress’teki kalıcı bağlantı ayarlarıdır. 404 sayfa bulunamadı hatasını çözmek için kalıcı bağlantı ayarlarını yeniden yapılandırmalıdır.

Eğerki kalıcı bağlantı ayarları hala sorunu çözmedi ise 404 sayfa bulunamadı hatasını çözmek için manuel olarak .htaccess dosyanızda güncelleme yapmanız gerekir. Bu kod ekli ise düzeltebilir yoksa ise ekleyerek sorunun çözebilirsiniz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

#Hata.9: WP Admin Paneli Giriş Sayfası Yenileme ve Yönlendirme Sorunu Nasıl Çözülür

Admin paneline giriş yapamıyorsanız, sitenizde sorun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu eğer ki sayfa yenileme yaparak sizi her seferinde doğru bilgileri girdiğinizde tekrar en başa getiriyorsa, Wordpress admin panelize giriş sorunu var demektir.

WP admin paneline giriş sorunu çözümü

Wordpress oturum açma sorunu bu yazımızda bahsedeceğim sıkça yaşanan 16 Wordpress hatası veya sorunundan dolayı yaşanabilmektedir. 

WordPress admin paneline giriş sorunu çözmek için ağadaki bahsedeceğim yöntemleri deneyerek çözebilirsiniz.

 • Web araç çubuğu yardımı ile ön belleği temizlemek için geçmişi ve çerezleri silin
 • Wordpress URL ayarlarınızı kontrol edin (Ayarlar »Genel)
 • wp-config.php dosyanızı düzenleyin 
1
2
define('WP_HOME','https://www.example.com');
define('WP_SITEURL','https://www.example.com');
 • Aktif temanızı varsayılan tema ile değiştirin 
 • Eklentileri tek tek kontrol ederek devre dışı bırakın

#Hata.10: WordPress “Forbidden Error” HTTP 403 Hatası Nasıl Çözülür

HTTP 403 hatası (forbidden error) çözümü

Forbidden error, hatası genellikle http / https (url) yapısı kaynaklı gerçekleşmektedir. Web sitenizin url yapısındaki yaptığınız değişiklik buna neden olabilir. Bu 403 hatasının çözümü için aşağıdaki vereceğim ipuçları ile http 403 sorununu çözebilirsiniz. 

 1. Wordpress eklentilerini tek tek devre dışı bırakın 
 2. .htaccess dosyasınızı kontrol edin 
 3. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı kontrol edin 
 4. Cpanel üzerinden dosya dizin izinleri ayarlarını kontrol edin (bu konuda kapsamlı bir şekilde gerekli bilgiyi yukarıda sizlerle paylaştım.)

#Hata.11:“Upload: Failed to Write File to Disk” Hatası Nasıl Çözülür

Yükleme: Diske Dosyaya Yazılamadı, hatası genellikle dosya ve dizi izinlerinden kaynaklanmaktadır. 

Bu tarz örnek hatalar ile karşılaşıyorsanız;

 • WordPress diske dosyayı yazamadı
 • Dosyayı diske yazamama hatası nedeniyle WordPress yüklenemedi
 • Wp-content/uploads/2021/01 dizini oluşturulamıyor. 

“Upload: Failed to Write File to Disk” hatasının çözümü için öncelikli olarak cpanel veya ftp istemcisi ile dosya yöneticinize bağlanmanız gerekir. Diğer aşamaları daha kapsamlı uygulamak için #hata.4 deki görselli içeriğe bakınız.

#Hata.12: WP “Googlebot cannot access CSS and JS files” Sorunu Nasıl Düzeltilir

WordPress sitenizde “Googlebot, CSS ve JS dosyalarına erişemiyor” hatası ve sorunu yaşıyorsanız. Eğer ki Google arama motoru algoritmaları CSS ve javascript dosyalarınızI görmüyorsa bu soruna neden olan genellikle .htaccess veya robots.txt dosyasıdır.

Bu soruna çözmek için ilk olarak robots.txt dosyası, sitenize Google botlarının erişimini engelliyor mu kontrol edin. Büyük olasılıkla robots.txt dosyası WordPress sitenizin dizinlerine erişime izin vermediğini göreceksiniz.

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-content/themes/

Bu sorundan dolayı dosya yöneticinizde bulunan wp-includes dosyasını kaldırmanız gerekebilir, birçok WordPress teması ve eklentisi jQuery gibi wp-includes klasöründe bulunan betikleri çağırdığından Googlebot, CSS ve JS dosyalarına erişemiyor hatasını yaşıyorsunuz.

Yukarıda belirttiğim ekranın dışında robots.txt dosyasınızın içinin boş olduğunu da görebilirsiniz.

Olması gereken ayarları ise aşağıdaki gibidir,

User-agent: *
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Disallow: /wp-admin/

Sitemap: https://mustafabarak.com/sitemap.xml
Sitemap: https://mustafabarak.com/sitemap.rss

#Hata.13: Wordpress “502 Bad Gateway Error” Sorunu Nasıl Düzeltilir 

502 Hatalı ağ geçidi hatası sorunu yaşıyorsanız, öncelikle endişelenmenize gerek olmadığını söyleyebilirim. Bu tarz hatalar genellikle geçici süreliğine oluşmaktadır. Genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı sitenizde “502 Bad Gateway Error” hatası alabilirsiniz.

 1. Yoğun ziyaretçiden dolayı site trafiği limiti,
 2. Üst üste işlem yaptığınız durumlarda,
 3. Kötü kodlanmış tema veya eklentilerden dolayı,
 4. Yanlış yapılandırılmış sunucu hatasından da kaynaklanabilmektedir.

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

 • Web tarayıcınızdan geçmişi sil ile ön belleği önce temizleyin 
 • Son web sitenizde veritabanı temizlemesi yapın 
 • Tek tek eklentilerinizi deneyerek devre dışı bırakın 
 • CDN veya güvenlik duvarı eklentileri devre dışı bırakın 
 • Temanızı varsayılan Wordpress teması ile değiştirin
 • Özel tema kullanıyorsanız, yeniden yükleyin 
 • Son olarak hata hala devam ediyor ise web barındırıcısından sunucu konusunda destek alın.

#Hata.14: WordPress “This site ahead contains harmful programs” Hatası Nasıl Düzeltilir

Bu site zararlı programlar içeriyor hatası web sitenize tema veya eklentilerinizden bulaşmış şüpheli bir virüs yazılımı yada spam tespit ederse bu uyarı ile sitenizi ziyarete kapatır. 

Eğer ki sitenizde böyle yazılımsal bir virüs olmadığını düşünüyorsanız, sayfanızda verdiğiniz reklam linkleri neden olabilir. Hatanın çözümü için öncelikle https://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=siteadiniz.comm yazarak sorunun nereden kaylandığını bularak kolayca çözebilirsiniz.

#Hata.15: RSS Feed Hatası Nasıl Düzeltilir

WordPress RSS besleme hatası, genellikle kötü biçimlendirmeden kaynaklanır. Kullandığınız tarayıcıdan taracıya hata mesajları değişkenlik göstermektedir.

RSS Feed hatalarını düzeltmek için manuel olarak functions.php dosyasından veya tüm eklentileri devre dışı bırakarak sorunu düzeltebilirsiniz. Hala RSS akışı sorunu devam ediyor ise temanızı varsayılan Wordpress teması ile değiştirin. 

functions.php dosyanızın için yakında zamanda bir kod eklediyseniz, bu kod hatalara neden olabilir. Eklediğiniz kodu hemen kaldırın, sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

#Hata.16:WordPress “Media Button Not Working” Sorunu Nasıl Çözülür

WP sitenizde resim, video, gif vb görsel ekleme yeri olan ortam (medya) ekle butonu çalışmıyor ise javascript sorunu yaşadığınızı açıkça göstergesidir. Medya ortam kitaplığı sorunu genellikle temanızdaki veya eklentinizdeki kodun wp çekirdeği ile çakışması sonucu javascript’i devre dışı bırakır. 

Wordpress ortam ekle dosya yükle sorunu ve çözümleri

Dosya yöneticinizden wp-config.php dosyasına giriş yapın ve ardından aşağıdaki kodu ekleyin veya düzeltin. Bu kod, Wordpress yönetici çekirdeğine her komutun ayrı ayrı çalışmasını söyler. 

1
define('CONCATENATE_SCRIPTS', false );

Şu an medya ekle butonu sorunun düzeldiğini umuyorum, hala sorun devam ediyorsa tüm eklentilerinizi devre dışı bırakmayı deneyin. 

SONUÇ: 

Umarım bu kaynak niteliğindeki makalem sizlere WordPress hatalarınızı çözmeniz konusunda kılavuz olmuştur. Sizlerde sıkça yaşana 16 Wordpress hatasının dışında yaşadığınız sorunları yorumlara yazarsanız, daha fazla kişiye yardımcı olmak için o hatalara da yazımda yer vermek isterim. Sizlerin yorumları benim için çok değerli, değerli vaktinizi ayırıp yorum yazarak beni ödüllendirmiş olursunuz. 

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu