SEO

Site Trafiği Artırmanın 34 Yolu (Önerilen)

Site trafiğiniz artırmak için daha fazlasını ister misiniz?

Arama motoru sonuç sayfası (SERP)’lerde site sıralamasını yükseltme, neredeyse tüm blog ve içerik pazarlamacılarının en büyük hayali diyebilirim. Evet! doğru okudunuz, gerçekci olmak gerekirse bundan 5-10 yıl önceki gibi basit anahtar kelime stratejileri ile iyi bir site sıralaması almak hiç kolay değil. 

Google, Search engine results pages (SERP’ler) de yüksek site sıralaması nasıl alınır? Organik site trafiği nasıl artırma nasıl yapılır? hala anlamak da zorlanıyorum, diyorsanız. Öncelikle SEO’ya hemen pes etmeden önce, son kez arama motoru sonuç sayfalarında, iyi bir site sıralaması konumu nasıl alınır. Gelin (önerilen) 34 yolu adım adım birlikte sitenizde uygulayalım.

Search Engine Results Pages (SERP’ler) Nedir? Arama motoru sorgulama alanına tekil ve uzun kuyruklu kelimeleri yazıp arama yaptığınızda karşınıza gelecek sonuç sayfasına (SERP) denir.

Organik Web Site Trafiği Nasıl Artırılır? (#34 Öneri) 

Daha fazla site trafiği mi istiyorsunuz?

Web sitenizin trafiğini artırmak ve site sıralaması yükseltme sürecinde önereceğim 34 yolu adım adım izlemenizi tavsiye ederim.

 1. İnsan odaklı olun 
 2. Ürün veya hizmetlerinizi listeleyin
 3. Site içi ve rakip site SEO analizi yapın
 4. SEO oyunu için (checklist) yapın 
 5. Kolay gezinebilir menü ve okunabilir sayfalar oluşturun
 6. (Sesli aramalar) için anahtar kelime fikirleri avlarken keskin nişancı olun
 7. Organik TO ile akraba olun
 8. Kaynak niteliğinde (benzersiz) içerikler oluşturun
 9. Sayfa açılışı için uzun konuşmalar yapmayın
 10. Featured (Öne Çıkan) snippetlere odaklanın
 11. Sayfa içeriğinizi parçalara bölün 
 12. Sayfa içeriğinizde (SSS) cevap verin
 13. Uzun boyunlu sayfa içerikleri oluşturun
 14. İçeriğinizde (içindekiler) başlığı altında sıralı – sırasız listeleme yapın
 15. İkna yeteneğinizi gösterin
 16. Google EAT’ınızı güçlendirin
 17. Yazı içeriğinde infografikler kullanın
 18. Sayfa içeriğinde video, ses (audio) ve görsel kullanın
 19. Küçük balığı, büyük balığa yem etmeyin
 20. Görsellerinizi ve eski içeriklerinizi optimize edin
 21. Tek anahtar kelimeye değil, bir kaç kelimeye odaklanın
 22. Anahtar kelimelerin aranma amacını analiz edin 
 23. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile AşK yaşayın
 24. Isı haritaları oluşturun 
 25. Site trafiğinizi ağaçtan düşecek diye beklemeyin 
 26. Mobil cihazlar için seferberlik ilan edin 
 27. İçeriklerinizde faydalı araçları misafir edin
 28. Sosyal statünüzü coşturun
 29. Çıldırmaktan (çılgınlık) yapmaktan korkmayın
 30. ÜCRETSİZ hizmet teklifleri verin
 31. Yorumlarla etkileşin
 32. Sitenize Google analytics ve search console bağlayın
 33. Dahili ve harici bağlantılar (backlink) edinin
 34. En iyi 20 anahtar kelime bulma ve sıralama aracını kullanın

Biraz gülümseme biraz da heyecanlanma olduysa şimdi vakit kaybeden SEO ile nasıl #aşk yaşanır? ayrıntılarına bakalım. Mutluluğun formülü: D+O+S+Ö = SEO

Siteniz için daha fazlasını ister misiniz?

 • Siteniz, Google arama motoru sonuç sayfalarında gösterilmiyor mu?
 • Sayfalarınızdan etkileşim, edinme ve dönüşüm alamıyor musunuz?
 • İçeriğiniz kullanıcıyı sayfada kalmaya ikna edemiyor mu?
 • Sayfa içeriklerinizi hiç optimize etmediniz mi?
 • Sitenizin yeni ve kaliteli kaynak içeriklere ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?

……. ve daha fazlası için sizlere memnuniyetle yardımcı olabilirim.

#1.İnsan Odaklı Olun

Arama motorları bile insan odaklı çalışırken, siz sitenizin içeriğini eğer ki anahtar kelimeler üzerinden sadece arama motorlarına odaklarsanız, serotonin salgılamayı unutun. İnsanların neleri aradığını, neleri arayabileceğini veya neden aradığını düşünürseniz, kaynak ve fayda sağlayan içeriği oluşturmak sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Örneğin; bir kişi fazla kiloları için spor aleti “koşu bandı” veya “bisiklet” almayı planladığını düşünelim. Bu kişi sizce spor aleti almaya karar verme aşamasında neler yapar? Burada hemen empati yeteneğinizi kullanarak, kilolu biri gibi düşünün ve mucizevi anahtar kelime fikirlerini avlamaya başlayın.

Böylesine hayati bir konuda alışveriş yapacak bir kişi arama motorlarına direk olarak “koşu bandı” yada “bisiklet” yazmaz. Peki, arama motorunda hangi terimleri kullanarak sorgulama yapacağını bulmak hiç de zor değil. Kaliteli içerik için hangi konu başlıklarına ihtiyacınız olacak ve en çok aranan hazinenin anahtarını keşfetmeye hazırsanız, başlayalım. 

 • X Koşu bandı kaç kilo taşır?
 • X Koşu bandı kaç kalori yakar?
 • X Koşu bandı ses çıkarıyor mu?
 • X Koşu bandı kaç kilo?
 • X Koşu bandı ölçüleri nedir?
 • X Koşu bandı kaç günde bir yağlanmalı?
 • X Koşu bandı kaç watt?
 • X Koşu bandı fiyatları?
 • X Koşu bandı teknik özellikleri?
 • X Koşu bandı servisleri?
 • X Koşu bandı modelleri? daha fazla sıralanacak o kadar çok konu var ki, burada örnek olması adına bu kadar yeterlidir. Kullanıcı bu soruların cevabını arama motorlarından almak ister, eğer ki siz bu sorulara içeriğinizle cevap veremiyorsanız. Google’ın site trafiğinizi artırma veya sıralamanızı yükseltme konusunda sizin için yapabileceği pek de birşey yoktur.

#2.Ürün ve hizmetlerinizi listeleyin

İçerik yazmaya ve anahtar kelime fikirleri araştırmaya başlamadan önce önerim sizlere ürün ve hizmetlerinizi listeleyin. Örneklere koşu bandı ve spor aletleri ile başladık, öyle de devam edelim. Örneğin; spor aletleri zaten bir markanın sahibisiniz. Ürünlerinizi ilk olarak tek tek marka, model ve alt kategorilere bölerek listeleyin.

Örnek;  “Koşu Bandı” (Rekabeti Yüksek ve Aranma Hacmi Yüksek)   

 • Elektrikli (Motorlu) Koşu Bandı > Alt Kategori (Katlanabilir Elektrik Koşu Bandı) > Alt Kategori > Ev Tipi yada Salon Tipi 
 • Manuel Koşu Bandı > Alt Kategori (Katlanabilir Manuel Koşu Bandı) 

#3.Site (sayfa) içi ve rakip site SEO analizi yapın

Siteniz için sayfa içi SEO analizi rekabet ortamında özellikle her zamankinden daha önemlidir. Sayfa içi SEO yaparken dogrudan ve dolaylı sıralama faktörlerine dikkat edilmelidir. Örneğin; meta açıklamalar ve dikkat çekici sayfa başlığınız ile %50 gibi ciddi bir oranla organik tıklanma alarak site trafiğinizi artırabilirsiniz.

 • URL
 • Sayfa başlığı (h1-h2)
 • Konu başlık etiketleri (h2, h3, h4)
 • En az 1000 kelime ve daha fazla içerik uzunluğu
 • Görsel alt metni
 • Meta açıklamalar
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler
 • Gelen dahili bağlantılar için bağlantı metni

Rakibinizin SEO’da hangi anahtar kelimeler, gelen bağlantılar ile nasıl başarılı olduğunu ve kaynaklarını anlamak için rakip site SEO analizi önemli rol oynamaktadır.

#4.SEO oyunu için checklist yapın

SEO bir futbol maçı gibi taktiklerle ve teknik oynamalısınız. Evet, doğru duydunuz belki 90 dakika değil, ama en az 90 gün süren bir mücadele sürecinden bahsediyoruz. Doğru uygulanan bir SEO, 90 günde performans çizelgenizin artış gösterdiğiniz analiz ile görebilirsiniz. Sitenizde, rakiplerinizle rekabet edecek benzersiz bir SEO çalışması yapmadıysanız, bu oyunun kaybedeni olarak arama motorlarından dopamin hakkınızı alamazsınız. Bu dopamin, serotonin de neyin nesi de diyebilirsiniz.

Her zorlu rekabetten insanlar galip ayrılmak ister, ayrıca vücudumuzdaki dopamin duygusu yani ödül bekleyen duygu doyurulmazsa beraberinde endorformin düşmesi ile pes etme duygunuz ortaya çıkar. Aksi nedir, diyecek olursanız başarı için serotonin seviyenizi doğru ve yüksek tutun. Büyük hedeflere küçük stratejik hamleler ile ulaşmayı deneyin.

SEO’ya başlamadan önce tüm strateji ve hedeflerinizin bir checklistini yapın. SEO taktikleri ve tekniklerinizi geliştirin. Sizlere ne demek istediğimi anlatmak için küçük bir örnekleme yapalım. Örneğin; “koşu bandı”i ana anahtar kelimemiz olsun. Rekabet ve aranma hacmi çok yüksek olan ve direk kısa sürede arama motorlarından birinci sırada çıkmanız zor.

Peki, site sıralamasında birinci sıralara yükselmek ve organik tıklanma için neler yapılmalı? yada nasıl yapılmalısınız. Yukarıda madde #2.de sitenizi kategorilere ve konularına göre alt kategorileri bölmenizden bahsetmiştim. Aşağıda paylaştığım resimdeki şemayı örnek olarak alabilirsiniz.

 • 1. Ay Hedef: 50 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 10 Tıklanma ile  = (30 Gün) 15.000 Organik TO
 • 2. Ay Hedef: 100 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 20 Tıklanma ile = (30 Gün) 60.000 Organik TO
 • 3. Ay Hedef: 130 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 30 Tıklanma ile = (30 Gün)78.000 Organik TO
 • 5. Ay Hedef: 150 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 40 Tıklanma ile = (30 Gün) 180.000 Organik TO
 • 6. Ay Hedef: 180 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 50 Tıklanma ile = (30 Gün) 270.000 Organik TO
 • 7. Ay Hedef: 200 İçerikle X Her İçerik İçin Günde 60 Tıklanma ile = (30 Gün) 360.000 Organik tıklanma taktiği ile  hedefinize daha emin ilerleyebilirsiniz.  Aşağıda madde #19 sizlere küçük balığı büyük balığa yem etmeyin başlığında kapsamlıca anlatacağım.
Günlük, sayfa da kalma süresi düşük 100 -200 tıklanma almaktansa, uzun kalma süresine sahip 3,5 veya10 organik tıklanma alarak site sıralamanızı ve trafiğinizi artırabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, 2021 yılı sayfa içi SEO, site dışı SEO teknikleri ve taktiklerinizi geliştirin.Uzun kuyruklu kelimeler ile aşk yaşamaya başlayın, diyebilirim. Ayrıca, yeni seo hedeflerinizi sanal asistanlar ile yapılacak “sesli aramalar” üzerine oluşturun. 

#5.Kolay gezinebilir menü ve okunabilir sayfalar oluşturun.

Kolay gezinebilir menü nedir?: Sitenize gelen kullanıcıların ve arama motoru botlarının kaynak olabilecek bilgiyi, doğru kategorize edilmiş menü aracılığı ile kolayca bulmasını sağlamaktır. Yukarıdaki #4 madde içindeki şema size kolay gezinebilir menü oluşturmanıza faydalı olacaktır. 

Kolay okunabilir sayfalar nasıl oluşturulur?: içeriğiniz ne kadar uzun formda oluşturmuş olsanızda içeriğinizi parçalara bölerek ve aynı anda arama motorlarına sorgulara cevap verecek şekilde optimize etmelisiniz. 

İçeriğinizi (H1,H2,H3 ve H4 başlık ve alt başlık etikleri ile hem kullanıcı açısından hemde Google botları (örümcekler) sitenizde rahatça gezinerek aradığı bilgiyi kolayca bulabilir.

Kolay gezinebilir menü ve sayfalar, Google site sıralaması kriterleri arasında önemli bir rol oynamaktadır. 

#6.(Sesli aramalar) için anahtar kelime fikirleri avlarken keskin nişancı olun

Sesli aramalar için anahtar kelime fikirleri üretirken insan odaklı olun. Çok aranan ve arama hacmi yüksek anahtar kelime fikirlerine nişan alırken, manuel sorgu aramaları kısa yazma eğilimi gösterirken, sanal asistan ile sesli aramalar insanlara daha uzun kuyruklu arama terimleri oluşturma eğilimi gösterdiğini unutmayın.

Tekil anahtar kelime fikirleri, uzun kuyruklu anahtar kelime fikirlerine göre arama motoru sonuç sayfalarında rekabet ve iyi bir site sıralaması alma açısından daha uzun süren SEO çalışması gerektirir. Fakat uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden doğru SEO çalışması yapılır ise, TEKİL anahtar kelimelerde yüksek site sıralaması ve organik tıklanma siteniz  açısından kaçınılmaz fırsat olur.

Site trafiğinizi artırma sürecinde nokta atışı arama terimlerini analiz ederken kullanabileceğiniz, en iyi anahtar kelime fikirleri bulma ve sıralama araçları nelerdir? diye merak ediyorsanız, bu makalenin devamında bulabilirsiniz.

Url içerisinde mutlaka değerli anahtar kelime fikirlerinden birine yer verin, bu sitenizin arama motorlarına göndereceği önemli bir sinyal olacaktır.

#7.Organik TO ile akraba olun

Site trafiğinizi artırma ve sıralama yükseltmek için hangi SEO çalışması yaparsanız yapın. Doğal yöntemlerle tık alarak organik TO (tıklanma oranı) oluşmaz ise site trafiğiniz artmaz.

Organik TO ile sitenizin tekil veya uzun kuyruklu anahtar kelimelerde hızla yüksek site sıralaması almasını ve aynı anda site trafiğinizi de artırabilirsiniz. Arama motoru algoritmaları açısından organik tıklanma önemli rol oynamaktadır. Kalıcı olarak sonuç sayfalarında kalmak istiyorsanız, black hat SEO tarzı gereksiz şeylerden uzak durun. 

Organik tıklanma nasıl alınır?: uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri ile arama sorgularına cevap veren harika sayfa içerikleri oluşturup arama motoru algoritmalarına, içeriğinizin kaynak niteliğinde olduğunun sinyali vererek alabilirsiniz.

#8.Kaynak niteliğinde (benzersiz) içerikler oluşturun

Kopya yazı, resim veya video vb. içeriklerden mümkün olduğunca uzak durun.”içeriğinizin arama motoru algoritmalarına göre değil, hedef kullanıcı kitlenize yararlı olmasını” saglayın.

Google ve diğer arama motorlarında genellikle sorgu aramaları yapılmaktadır. Bu nedenle arama motoru algoritmaları sistemsel olarak soru-cevap şeklinde çalışmaktadır. İnsanların arama motoruna sorduğu sorunun cevabı için en doğru ve güvenilir kaynak sitelerden, kitaplıktan veya halka açık kaynaklardan filtreledikten sonra sonuç sayfasında listeleme yapar.

Kopya olmayan ve benzersiz kaynak içerik nedir? İçeriğinizdeki yazının her satırı sitenize ait olup arama sorgularındaki sorulara yazı, resim veya video içeriği ile cevap verebilen, parçalara bölünmüş kolay okunabilen, insanlara fayda bilgiler sunan ve aranan anahtar kelimelere yer veren yazılara benzersiz kaynak niteliğindeki içerik denir.

Google algoritmaları yazınızın içerisindeki satırlara kadar kapsamlı filtreleme yapmaktadır. Başka bir siteden alacağınız bir satır yazıyı veya görseli çok rahat şekilde tespit eder, kopya olup olmadığını anlayarak site sıralaması almanıza engel olabilir.

#9.Sayfa açılışı için uzun konuşmalar yapmayın

İçerik oluştururken sakın yazmak için yazmayın, içeriğinizin ilk 150  ile 200 kelimesi kullanıcının bazen tek dikkatlice okuduğu paragraf olup, sitede kalma süresini belirleyecek en önemli açıklama kısmıdır. Kullanıcıyı içeriğinizin derinlerine çekebilmek için en can alıcı vurguyu kullanarak giriş açıklaması yazın. Bir yazının kaderi site başlığı ve ilk 200 kelimede saklıdır. 

#10.Featured (öne çıkan) snippetlere odaklanın

Öne çıkan snippet’ler organik TO’nun yakın arkadaşı ve dostudur. Site trafiğinizi artırmak için ihtiyacınız olan organik tıklanmayı almanın en basit yollarından biride Featured (öne çıkan) snippetler‘dir

Featured (öne çıkan) snippetler nedir? arama motoruna yapılan bir arama sorgusuna en hızlı şekilde cevaplamak amacı ile Google algoritmaları tarafından içerikteki bir paragrafı, listeyi veya tabloyu SERPlerin üstünde özel kutu içerisinde gösterdiği kısma denir.

Google’den sayfanızdaki bir içerik için daha yüksek site sıralaması başlarda almamış olsanızda, içeriğinizde önemli bir kısma sahip paragraf, liste, tarif vb. açıklama metni öne çıkan snippet olarak gösterildikçe sayfanız da organik tıklanma alarak site trafiğinizi yükseltebilirsiniz. 

#11.Sayfa içeriğinizi parçalara bölün 

Site içeriğinizi listeleme şeklinde ve başlık atında renklendirerek parçalara bölün. Sitenizde kullanıcı deneyimi oluşturmak ve arama motorları tarafından daha kolay taranabilir sayfalar oluşturabilirsiniz.

Google, kaliteli içeriği sahip sitenin özelliklerini aşağıdaki kriterlere göre analiz eder.

 • Kullanışlı mı?
 • Bilgilendirici ve faydalı mı?
 • Güvenilir mi?
 • Doğru mu?
 • Sorunları çözebiliyor mu?
 • Soruları yanıtlıyor mu?
 • Benzersiz mi?
 • Eğlenceli mi?
 • Eğitici mi?
 • Okuması ve gezinmesi kolay mı?
 • Mobil uyumlu mu?
 • Görsel açıdan zengin ve çekici mi?
İçeriğinizi parçalara bölerek ayrıca Featured (Öne Çıkan) snippetler alanında gösterilme fırsatı ve organik tıklanma alarak site trafiğinizi artırabilirsiniz.

#12.Sayfa içeriğinizde (SSS) cevap verin

Site trafiğinizi ve sıralamanızı iyileştirmek için sayfa içeriğinizde arama motorlarında (SSS) sıkça sorulan sorulara gerek açıklama paragrafı gerekse accordion panel ile cevap verin. Google arama motorlarında sektörünüzle alakalı sıkça sorulan “nasıl”, “nerede”, “kim” vb. soruları anahtar kelime araçları ile ilgili sonuçlar kısmında bulabilirsiniz. 

#13.Uzun boyunlu sayfa içerikleri oluşturun

Eminim ki, Myanmar-Tayland sınırı yakınında yer alan Mae Hong Son’da yaşayan Long Neck Karen kadınlarını merak edenleriniz olmuştur. Boyunlarına taktıkları halkalar nedeniyle tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Algı ve benzersizlik hem kullanıcının hem de arama motorlarının ilgisi çekebilir. 

Sayfanızda 1.000 kelime ve üzerinde uzun formda, insanlara faydalı olabilecek kaynak içerikler oluşturarak arama motoru algoritmalarına site sıralaması sinyali gönderebilirsiniz. Buradaki bahsettiğim uzun formda yazılar duvar gibi görünen değil, Taylandlı kadınları boyunlarındaki halkalar gibi parça parça, renkli ve merak edilecek şekilde yazmalısınız. Örneğini görmek için aşağıda geçmiş yazılarımdan bir bölümü sizin için paylaştım.

 

#14.İçeriğinizde (içindekiler) başlığı altında sıralı – sırasız listeleme yapın

Özellikle Google algoritmalarını tetikleyen ve önemli bir sinyal niteliğinde site sıralaması kriteridir. Öne çıkan snippet’lerde özellikle “içindekiler” gibi veya sayfa başlıklarından listeleme yada bir açıklama paragrafına yer verilmektedir. Site sıralaması ve site trafiğinizi artırma adına yapılacak en iyi içerik çalışmasıdır. Örnek;

#15.İkna yeteneğinizi gösterin

İçeriklerinizde öncelikle yapa zeka algoritmalarını doğru kaynağı veya sorunun cevabının güvenilir olduğu konusunda ikna etmelisiniz. Sonrasında ise ziyaretçilerinizin kalma süresini en uzun olacak şekilde içeriğinizi etkileyici hale getirmelisiniz. Kullanıcıların sayfada kalma süresini olabildiğince uzun olmasını sağlarsanız, hemen çıkman oranına sahip 1000 tıklanmadan ise alacağınız 1 tıklanma site sıralamanızı hemen ciddi anlamda etkiler.

Kullanıcıların sitenizin ana sayfasında ve sayfalarınızda kalma süreleri arama motoru algoritmaları açısından önemli bir sıralama kriterdir. İçeriğinizin değerli ve kalite olduğunun sinyalini vermektedir. 

#16.Google EAT’ınızı güçlendirin

Google E.A.T. Nedir? Seo uzmanlarının hayatına ilk olarak 2011 yılı itibari ile E.A.T Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerin kısalmasıdır.

Google E.A.T (Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness) Türkçe Açılımı ise; uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik kelimeleridir. Google arama motoru algoritmaların bir sitede olmasını beklediği özellikler olup, takdir ettiği ve ödüllendirdiği site kriterlerdir.

Sitenizin EAT’sını yükseltmek uzun süren bir yolculuk olup, site içeriğinizin kaliteli olması amacı ile profesyonel SEO uzmanı ve metin yazarı tarafından yazılmasını öneririm. Özellikle siz de mesela geri bağlantılar edinirken, uzmanlık, otoriterlik ile güvenilirlik değeri yüksek sitelerden almaya özen gösterin.

#17.Yazı içeriğinde infografikler kullanın

İçeriğinizle alakalı parametre, analiz sonuçları vb. görselleri de mümkün olduğunca kullanmaya çalışın. Bu, infografiklere doğru dosya adı, alt metin ve linkleme ile içeriğinizi site sıralaması için etkili hale getirebilirsiniz.

Sayfa içerisinde özellikle linkleme yaparken görsellerinizi kullanmanızı da öneririm.

#18.Sayfa içeriğinde video, ses (audio) ve görsel kullanın

Özellikle 2021 yılı itibari ile sanal asistan ile sesli aramalar için SEO yaparken görseller, video ve ses (audio) dosyaları site sıralaması açısından önemli bir sinyal niteliğinde kriterdir. Her içeriğinizde konu ile alakalı en az 1 görsel resim, bir video ve ses dosyası kullanın.

#19.Küçük balığı, büyük balığa yem etmeyin

İyi bir site sıralaması almış içeriklerinizden yeni veya performansı düşük olan sayfalarınıza linkler gönderin. Her zaman yeni içeriğinizden temel anahtar kelimenizin olduğu sayfaya link göndermeyin. Karşılıklı içeriklerinizi alaka düzeyine göre linklerle birbirine bağlayın.

#20.Görsellerinizi ve eski içeriklerinizi optimize edin

Site içi tüm görsellerinizi ve eski içeriklerinizi her zaman site sıralaması ve organik trafik çekebilmek için optimize edin. Performans sağlamayan içeriklerinizi silin yada güncelleyerek tekrar taranması için optimize edin. Kopya resim görsellerinizin yerine uygun boyutlarda size ait resimlerle güncelleyerek optimize edin. 

#21.Tek anahtar kelimeye değil, bir kaç kelimeye odaklanın

Bir sayfa içeriğinizde veya site genelinde tek anahtar kelimeye odaklanmayın, bir kaç arama terime odaklanarak içeriklerinizi oluşturun. İçerik oluştururken özellikle bir sayfa içinde çok fazla konuya ve birçok anahtar kelimeyi kullanmayın.

Kaliteli ve güvenilir içerik oluşturmanın en önemli formülü tek konuya odaklanarak, arama motorlarında o konu için sorulmuş alakalı düzeyine göre tüm sorulara kapsamlı şekilde anahtar kelimeleri kullanarak veya kısa öz doğru bilgi ile sonuçlandırın. Tek konu üzerinde odaklanarak arama motoru sorgularına derinlemesine cevap vererek organik şekilde öne çıkan snippetler veya diğer site sıralaması araçları üzerinden organik site trafiği alırsınız. 

#22.Anahtar kelimelerin aranma (arama) amacını analiz edin 

Bir anahtar kelimenin kullanıcı tarafından hangi arama amacı ile arandığını veya anahtar kelimenin aranma amacını analiz etmelisiniz. Örneğin; “koşu bandı” anahtar kelimesini kullanıcı (satın alma mı veya bilgi amaçlı mı) aradığı konusunda bir öngörüden daha fazlası olan anahtar kelimenin arama sorgularında daha çok ne için arandığını da anlamalısınız. 

Bunun için anahtar kelime araçlarını en doğru ve aktif şekilde kullanmanızı öneririm. Anahtar kelimelerin ne amaçlı arandığı veya aranırken hangi amaca yönelik sorular içerisinde doğru tespit ettiğinizde harika içeriklerle organik trafik almanızı sağlayarak başarılı bir şekilde site trafiğinizide artırabilirsiniz.  

#23.Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile AşK yaşayın

Evet! belki şuan AŞK yaşayın dediğim için bana gülüyorsunuz. Ama beni ileride uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile başarılı bir SEO çalışması yaptığınızda çok daha iyi anlayacağınıza eminim.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri, site başlığı ve içeriğinizde kullanarak alakalı tekil anahtar kelimenizin olduğu içeriğe bağlayın. Bir tekil anahtar kelimede, başarılı site sıralaması almak veya yükseltmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, organik site sıralaması ve tıklanma alarak site trafiğinizi artırabileceğiniz önemli kriterdir. 

#24.Isı haritaları oluşturun 

Genellikle orta kısma gelecek şekilde anasayfa ve sayfa içerisine ısı haritası oluşturun. Kullanıcının sayfa içerisinde hangi kısımda hareket ettiğini analiz edebilir, içeriğinizdeki zayıf alanları tespit edebilirsiniz. Özellikle sayfa içerisinde yazınızın orta kısmına gelecek şekilde ayarlarsanız, ziyaretçiler yazınızın hangi alanı ile daha ilgili olduğunu tespit ederek içeriğinizi ona göre optimize edebilirsiniz. 

Isı haritaları bir etken değildir, fakat sitenizi yakından izleyerek daha fazla trafik alabileceği alanları keşfedebilirsiniz. 

#25.Site trafiğinizi ağaçtan düşecek diye beklemeyin 

Sitenizin trafiğinizin daha çok nereden geldiğini analiz edin. SEO analiz araçları ile trafik kanallarınızı, TO veya sayfalarınızın durumu hakkında detaylı bilgi alarak site trafiğinizi yönetebilirsiniz. Ayrıca rakip site SEO analizi de yaparak ekstra site trafiği çekebileceğiniz kısımları da tespit edebilirsiniz. 

Site trafiği yazı yazıp bırakınca artmaz, mükemmel bir içerik de oluştursanız dahi içeriğinizi tanıtmadığınız sürece organik site trafiğinizi artıramazsınız. 

#26.Mobil cihazlar için seferberlik ilan edin

 Site sıralamasını ve site trafiğini artırmanın en önemli kaynaklarından biri de mobil uyumluluk ve (AMP) hızlandırılmış mobil sayfalardır. Tüm sayfalarınızı ve anasayfa açılış ve yükleme hızı kullanıcının sitede kalma süresini belirleyen önemli bir kriterdir. Ziyaretçilerin sayfada kalış süreleri ne kadar uzun olursa algoritmalar açısından içeriğinizin değeri artar. İçeriğinizin kalitesi ve hızlandırılmış mobil sayfalar size organik tıklanma alarak site trafiğinizi artırmaya yardımcı olur. 

#27.İçeriklerinizde faydalı araçları misafir edin

Kalite içeriklerin bir parçası da kullanıcılara faydalı olabilecek sektörünüzle alakalı araçları içeriğinizde barındırmaktadır. Örneğin; para birimi çevirici, kredi hesaplama, uçak bileti sorgulama vb. araçları içeriğinizde yer vererek kullanıcı açısında faydalı olduğunuz için arama motorları da sizi ödüllendirecektir. 

Sayfa içindeki faydalı araçlar ile içeriğinizi öne çıkabilir ve organik tıklanma ile site trafiğinizde beraberinde artırırsınız.

#28.Sosyal statünüzü coşturun

Organik tıklanma almanızı sağlayacak bir önemli kriter de sosyal medya hesaplarıdır. Burada sadece twitter, facebook’tan bahsetmiyorum. Aklınıza gelen tüm sosyal medya hesaplarını doğru şekilde kullanarak organik tıklanma ile site trafiğinizi artırırsınız. 

“SEO ve sosyal medyanın birlikte çalışması, hem doğrudan hem de dolaylı olarak içeriğinize değer katıyor. Sosyal medya hesaplarınızdaki organik takipçi ve like durumu SEO çalışmanıza olumlu yönde etkilemektedir. Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak kullanıcı ile etkileşim oluşturabilir,yeni içeriklerinizi daha hızlı tanıtabilirsiniz. Bu yöntemle organik ziyaretçi trafiği oluşturabilir, daha çok tıklanma alabilirsiniz. 

Marka bilinirliği, SEO çalışması açısından ve arama motorları açısından güven entegre etmektedir. Ayrıca sosyal medyada ne kadar çok konuşulur, like alır, yüksek takipçi sayısı oluşturursanız, Google E.A.T nizi artırırsınız. 

#29.Çıldırmaktan (çılgınlık) yapmaktan korkmayın

Site içeriği oluştururken özgür ruhlu olun, edebiyat dersinde kompozisyon yazar gibi dümdüz ruhsuz yazılar yazmayın. Unutmayın ki insanların içeriğinizde, merak uyandıran, heyecanlandıran ve dikkat çeken paylaşımlarla uzun süreler kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yazılır mı yazılmaz mı, doğru mu yanlış mı sorusunu deneyerek görebilirsiniz. Çılgın ruhu abartmayalım lütfen ama )) Türk halkı olarak vur denilince öldüresiye vurabiliyoruz. ))

#30.ÜCRETSİZ hizmet teklifleri verin

Sektörünüzle veya işinizle alakalı fayda sağlayan bilgileri ÜCRETSİZ olarak sunmaya çalışın. Örneğin; ben ziyaretçilerime ÜCRETSİZ SEO analizi yapıyorum. Siz de kullanıcılarınız için hizmetlerinizle alakalı teklifler verebilirsiniz. 

Kullanıcı açısından fayda sağladığınız hem kullanıcı hem de algoritmalar tarafından sitenizin ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz. 

#31.Yorumlarla etkileşin

Sayfa içeriklerinizde veya google my business de aklına gelecek sizle alakalı tüm yerlerde yorumlara açık olun. Yorumlar organik tıklanmaya giden yolun iyi bir adımıdır. Yorumlar ayrıca arama motoru sorgulamaları ile etkileşim oluşturan önemli bir sinyal kriterdir. Sizin atladığınız bir konuyu kullanıcı yorumlara soru olarak sorabilir. Bu da size arama motorlarından gelecek yani yönlendireceği yeni kullanıcılar olabilir. 

Site sıralamanızı yükseltecek olan organik tıklanmayı almanızı sağlayacak yorumlar, site trafiği artırma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. 

#32.Sitenize Google analytics ve search console bağlayın

Severek kullandığım ve herkesin mutlaka ama mutlaka kullanması şart diyebileceğim, Google analytics ve search console önemli bir SEO kriterdir.

Peki, Neden Google analytics ve search console bu kadar önemli?

Sitenize gelen trafiği, TO, hatalı linkler, performans vs den ziyade bu zamana kadar keşfedemediğiniz ve organik tıklanma alacağınız, içeriğinizin içinde bir satırda köşe kalmış anahtar kelimeyi kullanıcıların arama sorgusu ile eşlemesi halinde search console size kapsam raporunda göstermektedir. Organik tıklanma alarak sitenizin trafiğini artıracağınız bütün  kaynağı size tamamen Google, analytics ve search console ile ÜCRETSİZ sunuyor.

#33.Dahili ve harici bağlantılar (Backlink) edinin

Evet bu son ipucu diyebiliriz, Google bootların ve kullanıcıların özellikle sitenizi rahat tarayabilmesi için dahili bağlantılar çok önemlidir. Ziyaretçiler veya arama motoru örümcekleri sayfadan sayfaya geçmek için doğru yönetilen dahili bağlantıları kullanmayı tercih eder. Anahtar kelimelerinizin alaka düzeyini ve etkileşimini hızlandırmak için dahili bağlantılar önemli bir kriterdir.

Son olarak da harici gelen bağlantılar burası çok önemli olduğu kadar sayfanıza kaliteli organik tıklanmayı aldırabilecek ve site sıralamanızı iyileştirecek bağlantı türüdür. Kaliteli bir kaynak siteden gelecek backlink bağlantıları güven oyu niteliğindedir. Gelen bağlantılar, organik tıklanma alarak site trafiği artırmada büyük kolaylık sağlar.

 • Sıralamak istediğiniz sayfanın, kendisine işaret eden çok sayıda dahili bağlantıya sahip olduğundan emin olun.
 • En çok bağlantı verilen sayfalarınızı inceleyin ve hedef sayfanıza daha fazla dahili bağlantı ekleyip ekleyemeyeceğinizi karar verin.
 • Anahtar kelime açısından optimize edilmiş, açıklayıcı ve daha anlaşılır bağlantı metni kullanın. Anahtar kelime kullanmayın ve her zaman tam eşleme yapmayın

#34.En iyi 20 anahtar kelime bulma ve sıralama aracını kullanın

Bu, listedeki önerilen en iyi anahtar kelime bulma veya sıralama araçları, size site sıralaması, organik tıklanma, site trafiğini artırma ilgili tüm yolları rahatça keşfetmenize yardımcı olacaktır. 

 1. Google Search Console 
 2. SEMrush 
 3. Ahrefs 
 4. Ubersuggest
 5. AccuRanker 
 6. AgencyAnalytics 
 7. Moz 
 8. GrowthBar
 9. STAT
 10. Advanced Web Ranking (AWR) 
 11. Pro Rank Tracker 
 12. SE Ranking
 13. SEO PowerSuite – Rank Tracker
 14. SERPWatcher by Mangools
 15. Hike 
 16. Keyword Hero
 17. Monitor Backlinks 
 18. Rank Ranger 
 19. SEOmonitor 
 20. Wincher

SONUÇ:

Umarım keyifle makale mi okumuşsunuzdur, sizlere SEO yaparken ciddi faydalar sağlayacak ipuçlarını uygularken kafanıza takılan sorular olursa yorumlara bırakabilirsiniz. Sizlerin sorularına en doğru şekilde cevapları vererek faydalı olmak isterim. 

Şimdi artık analizleri yapmaya ve sayfa içeriklerinizi optimize etmeye başlayabilirsiniz. İçeriklerinizi ve eklentilerinizi güncellemeyi ayrıca unutmayın. Görsellerinizi sağlam optimize ettiğinizden ve daha kolay okunabilir, hızlı yüklenebilir sayfalar oluşturduğunuzdan her zaman emin olun. Kısa sürede site trafiğinizin doğru orantılı şekilde arttığını yakın zamanda göreceksiniz. 

Başarılar…

Yoluyla
https://mustafabarak.com/seo-metin-yazarligi/

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu