SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

Bir web sitesinin arama motoru sonuçları sayfası (SERP)’lerde görünürlüğünü ve (organik tıklanma) ile ziyaretçi trafiğini arttırma ve site sıralamasında üst sıralara yükselmesi sürecini, “yapay zeka” algoritma temellerini en doğru şekilde kullanarak stratejik ve teknik optimizasyonu en iyi uygulayan kişiye SEO uzmanı denir.

Bir Google SEO uzmanı; arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda etkili site konumlandırması süreci için,

 • Doğru anahtar kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağını,
 • Hangi konu başlıkları ile site içeriği oluşturacağını,
 • Site performansını yükseltmek için hangi stratejik analizi ve araçları kullanacağını,
 • 200’den fazla olan site sıralaması kriterinden hangisini kullanarak, siteye nasıl daha fazla ziyaretçi çekebileceğini,
 • Son olarak da hangi optimizasyon tekniği uygulayarak, site de iyileştirme yapabileceğini ve nasıl organik tıklanma alacağını çok iyi bilmelidir.

SEO Uzmanları genellikle bir SEO ajansında, dijital pazarlama ajansı veya serbest çalışma şekli olan (freelance seo uzmanı /danışmanı) hizmeti verir

10 Adımda (Profesyonel) SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

1.Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenin ve uygulayın.

2.Adım: Arama motoru pazarlama temellerini iyi öğrenin. (SEM/SEO)

3.Adım: SEO’nun gerçek anlamını keşfedin. 

4.Adım:Kaliteli ve kapsamlı içeriği olan (garantili) uzmandan SEO eğitimi alın.

5.Adım: Detaylı SEO analizi araçlarını öğrenin ve kullanın.

6.Adım: Arama motoru ve algoritmalarda yapılan değişikliği veya güncellemelerini takip edin.

7.Adım: SEO tekniğinizi ve pratiğinizi geliştirin. Teoride yani sadece bilgi ile kalmayın.

8.Adım: SEO bilginizi ve başarınızı paylaşın.

9.Adım: Lider ve popüler SEO uzmanlarını takip edin. Ücretli veya ücretsiz SEO eğitimi kurslarına katılın. 

10.Adım: Sabırlı olun, pes etmeyin. SEO zama ister ve güncelleme ister.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı; iyi derecede HTML, PHP, WordPress ile ilgili en güncel bilgiye sahip olmalı, ayrıca Google gibi arama motorlarının sayfa sonuçları site sıralamasının nasıl çalıştığını yada hangi SEO türleri ve kriterlerini kullanarak “yapay zeka” algoritmalarına sinyal gönderileceğini bilmelidir.

 • Bir web sitesini en doğru (ücretsiz veya ücretli) SEO analiz araçları kullanarak teknik alt yapısını ve rakip siteyi analiz etmeli,
 • (Google Analytics ve diğer raporlama araçları) kullanarak rakip seo analizi, hedef kullanıcı ve doğal (organik) site trafiği arttırma için SEO stratejisi ve uygulama planı hazırlamalı,
 • SEO için bir web sitesinin tüm alt yapısını optimize etmeli
 • Bir web sitesinin açılış hızı yada diğer performans unsurlarını analiz ve optimize etmeli,
 • Bir web sitesinin iç bağlantı yapısını iyileştirmek için optimize etmeli,
 • Web site içeriğini hem arama motorları hem de kullanıcılar için doğru şekilde optimize etmeli yani (SEO metin yazarlığı) yapmalı,
 • Sayfa içi SEO için tüm web sayfalarını optimize etme.
 • Site dışı SEO için doğru backlink çalışması yapmalı,
 • Diğer dijital pazarlama ekibi (sosyal medya uzmanları, PPC uzmanları, web tasarımcılar) ile yakın çalışmalı,

Kurumsal SEO Uzmanı: Mustafa BARAK ile Yükselmeye Hazır mısınız?

Mustafa Barak Kimdir?

Dijital reklam ve pazarlama sektöründe yaklaşık 15 yılı geride bırakarak, dijital pazarlama uzmanı olarak hizmet vermekteyim. RIVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansının kurucusu hemde profesyonel seo uzmanı olarak devam etmekteyim. Neden RIVALDE? anlamı ne diye merak edenler için kısaca açıklamak isterim. Rivalde: portekizce kökenli bir kelime olup “rekabet” anlamına gelmektedir. İş hayatının ve reklam sektörünün olmazsa olmazı “rekabet” SEO içinde aynı şeyi söyleyebiliriz.SEO rakip sitelerle her zaman rekabet içinde ve hedef odaklı olmayı gerektirir.

Tecrübelerim; (Kurumsal veya E-ticaret) WordPress, PHP veya HTML web site yapımı, PRO SEO analiz araçları kullanımı, metin yazarlığı/editörlük, sosyal medya yönetimi, google adwords/ads reklam araçları, en güncel PSD ve bir çok video edit programlarını aktif olarak kullanmaktayım.

SEO’da Mustafa Barak Nasıl Çalışır?

Genellikle (garantili ve performans) odaklı SEO çalışması yapmayı ve rekabet etmeyi hedefleyen markalarla işbirliği kurmak veya ekip olmayı tercih ederim. SEO için kısa süreler içeren vaatler vermem, aynı zamanda bir kaç anahtar kelimeye odaklı çalışmam! Açıkcası gerçekçi olmak gerekir:) kendinizi de, kimseyi de kandırmaya gerek yok

.Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dijital pazardaki pasta büyürken arama motorları algoritmalarının eskisi gibi basit çalıştığını düşünmek, kendini kandırmaktan başka birşey değildir. Ben, bir marka için öncelikle ÜCRETSİZ şekilde web sitesinin teknik alt yapısını kapsamlı şekilde analiz ve raporlamasını sunarım. Sonrası ise rakip ile markanın ürün ve hizmetlerine göre SEO planlaması ve stratejisi oluşturmak olacaktır.

Peki, Siz markanız için daha fazlasını istiyor musunuz?

Mustafa Barak SEO’da Neler Yapar?

Site trafiğinizi daha fazla arttırmak için,

Teknik SEO, sadece tarama ve konumlandırmadan ibaret değildir. Sitenizin teknik SEO optimizasyonunu sürecinde javascript, XML site haritaları, site mimarisi, URL yapısı, yapılandırılmış veriler, zayıf içerik, yinelenen içerik, hreflang, canonical etiketler, 404 sayfa, 301 yönlendirmeleri incelerim ve gerekli her türlü iyileştirmeyi sağlarım.
Siteniz için diğer adı ile sayfa içi SEO önemlidir. Kullanıcı deneyimi, arama amacı, hemen çıkma, kalma süresi, tıklanma oranı, sayfa ve site açılış hızı ile ilgili kapsamlı incelemeleri yaparak gerekli olan iyileştirmeleri yaparım.
İçerik SEO optimizasyonu sürecinde ise sitenizin anahtar kelimelerini, başlık etiketlerini, sayfa url yapısını, görselleri, meta açıklamaları, hızlandırılmış mobil sayfalar oluşturma, dahili ve harici bağlantılarını incelerim. Arama motorları açıcısından her türlü iyileştirme çalışmasını yaparım.
Siteniz için off-page SEO yani sayfa dışı dediğimiz SEO sürecini kısaca tanımlamak gerekirse backlink çalışması da diyebiliriz. Backlink, olmazsa olmaz bir kriter değildir, fakat doğru uygulanması durumunda gelen bağlantılar sayesinde doğal kullanıcı site trafiği alabilirsiniz. Backlink, kalite ve otorite puanı yüksek olan siteden size gelecek bir nevi güven oyları diyebiliriz. ihtiyaç halinde en doğru backlink çalışması için planlama ve uygulama yaparım.
Yerel (Local) SEO optimizasyon süreci adından da anlaşılacağı üzeri markanın ürün ve hizmetleri için şehir, ilçe ve hatta semtlere uygulanan seo optimizasyon çalışmasıdır. Sitedeki ürün ve hizmetlerin ihtiyaç yapısına göre planlanlı bir şekilde uygulamaktayım.
Mobil SEO optimizasyonu, bir web sitesinin masaüstü arama motorları site performansı için yapılan SEO çalışmanın aynısını mobil cihazlarla yapılacak aramalarda iyi bir site sıralaması almak için optimize edilmesidir. 2020 yılındaki önemi ve etkisi 2021 yılında iki katı şeklinde olacaktır. Günümüzde mobil cihazlardan arama oranı %70-80 'dir.Bu, süreçte markanız için hızlandırılmış mobil sayfalar (amp) ve mobil uyumluluk konusunda maksimum performans odaklı SEO çalışması yapmaktayım.
e-ticaret (e-commerce) sitelerin SEO optimizasyonu süreci normal sitelerde uygulanan SEO stratejilerinden biraz daha farklı planalama ile çalışmaktayım. Örneğin; "Erkek giyim" ürünleri sattığınızı düşünelim, sıralamak isteyebileceğiniz en belirgin terim "erkek giyim" olmasını isteyebilirsiniz. Ama üzgünüm direk ve tek bu kelimeye odaklanarak e-ticaret seo çalışmasında performans hemen alamazsınız. Doğru olan siteniz için yapacağım e-ticaret SEO, daha az rekabetçi şartlar için tek tek ürünleri ve kategori sayfalarını sıralamada konumlandırma yaparken ana anahtar kelime "erkek giyim" için böyle yüksek performans sıralaması alabiliriz.
Uluslararası pazarlar için optimizasyona başlamadan önce International SEO için öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında anahtar kelime araştırması, teknik sinyaller, konum hedefleme, uluslararası bağlantılar kurma diyebilirim. International SEO optimizasyonu sürecinizde sitenizle ilgili tüm analizleri, incelemeleri yaptıktan sonra arama motorları için hedef odaklı optimizasyon çalışmanızı yapmaya başlarım.

 1. Teknik SEO Optimizasyonu
 2. Sayfa İçi SEO Optimizasyonu
 3. İçerik SEO Optimizasyonu
 4. Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu
 5. Yerel (Local) SEO Optimizasyonu
 6. Mobil SEO Optimizasyonu
 7. e-Ticaret SEO Optimizasyonu
 8. International SEO Optimizasyonu

Neden Mustafa BARAK?

SEO maliyeti ne kadar? diyorsanız yada örneğin “çocuk bakıcısı” gibi önemli rekabet odaklı tek kelimede bir ay gibi kısa sürede birinci sayfa veya sırada olmak için bir SEO çalışması beklentiniz var ise, üzgünüm ki o kişi ben değilim. Sonunu düşünen kahraman olamaz, sonuçları ne olursa olsun diyorsanız. Vakit kaybetmeden kendinize (black hot seo uzmanı) seçerek istediğiniz çalışmayı yaptırabilirsiniz.

Yukarıda yazımda da bahsettiğim gibi google, eski google olmadığını söyledim. Uzun süreli bir işbirliği içinde yükselmeyi ve garantili başarıyı istiyorsanız, doğru SEO uzmanı seçtiğinize emin olabilirsiniz. 

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

SEO uzmanı, bir web sitesinin arama motorları site sıralaması (SERP)’lerde görünürlüğünü ve ziyaretçi trafiğini artırmak için algoritma temellerini en doğru şekilde uygulayan kişidir.
Bir web sitesinin, Google arama motoru sonuç sayfaları (SERP)’lerde garantili üst sıralara yükselmesi ve doğru site sıralaması konumlandırması yapan kişiye Google SEO uzmanı denir.
Kurumsal SEO; özellikle B2B, B2C ürünleri ve kurumsal düzeydeki markaların e-ticaret sitelerini Google,Yahoo, Bing gibi büyük arama motorlarında site sıralamasının yükselmesini ve organik ziyaretçi trafiğini arttırmadır. Kurumsal SEO Uzmanı; B2B, B2C ve C2C web sitelerinin (SERP)’lerde sitesi sıralamasını iyileştiren kişidir.
Freelance SEO Uzmanı Kimdir? Bir web sitesinin arama motorlarında (garantili ve yüksek) site sıralaması sürecini serbest çalışarak uygulayan (profesyonel) kişidir.

Başa dön tuşu