SEO

SEO Sözlük (Tam Kapsamlı)

SEO TERİMLERİ

SEO SÖZLÜK ve POPÜLER SEO TERİMLERİ

A  B  C  D  E  F  G  Ğ  H  I  İ  J  K  L  M   N  O  Ö  P  R  S  Ş  T  U  Ü  V  Y  Z

Accelerated Mobile Pages (AMP) Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP, web sitelerinin yükleme hızını artırmak ve mobil cihazlar için uyumlulukla beraber web sayfalarını optimize etmek amacıyla AMP Açık Kaynak Projesi tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir HTML kodlamasıdır.(SEO açısından ciddi rol oynamaktadır.)

Algoritma

Arama motorları için verileri toplamak, başka bir sorgu için sonuçlarını sıralama ve filtrelemeye yarayan bilgisayar programlama dilidir.

Alt Etiket

Sitenizde sayfalarınızda paylaştığınız metinlerin arama motoru tarafından okunabilirliği olmadığı durumda alternatif metin olarak görsellerin içerisinde bulunan bir HTML niteliğidir.

Anahtar Kelime

Arama motoru algoritmaların arama sayfa sonuçları ve site sıralaması için alakalı ve kaynak niteliğindeki web sitelerini filtrelemek için kullandığı kelimelerdir. (SEO için önemli kriterlerin başında gelmektedir.)

Anahtar Kelime Araştırması

Hedef kitlenizin ürünler, hizmetler veya uzmanlığınızı anlamak için arama motorlarında yaptığı arama terimlerini yada kelime öbeklerini belirleme sürecine denir.

AJAX 

Web sitesi sunucusu ile veri alışverişi yaparak web sayfalarının eşzamansız olarak güncellenmesine izin veren programlama dilidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Search Engine Optimization

Google, Bing vb. arama motoru sonuç sayfalarındaki site sıralamasını iyileştirmek ve organik tıklanma almak için web sitesi üzerinde her türlü yapılan iyileştirme çalışmasıdır.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Search Engine Marketing

Google, bing vb. arama motorlarında markanızın ürün ve hizmetleri öne çıkararak doğru hedef kullanıcı kitlenize hızlıca ulaşmak amacı ile ücretli reklamlarla yapılan hem içerik pazarlama hemde farklı bir SEO çalışmasıdır. 

Arama Hacmi     Başa Dön ↑ 

Bir anahtar kelimenin, Google ve benzeri arama motorları kullanılarak aylık olarak kaç kere aranma aldığını gösteren orana denir

Backlinks                                                    

Arama motorlarında kalite puanı yüksek olan bir web sitesinden size ait sayfaya gelen referans veya puan niteliğinde, SEO açısından önemli gelen bağlantılardır.

Botlar      

Arama motorları için kaynak niteliğindeki web sitelerini tarayan arama motoru örümcekleri veya web tarayıcılarına bot denir. Örneğin; Google arama motoru botları veya örümcekleri

Black Hat SEO

Arama motoru algoritmaları site sıralaması kurallarına aykırı taktikler ve teknikler kullanarak (illegal) sayfa sıralamasını yükseltmek için yapılan iyileştirme SEO çalışmasıdır.(SEO çalışması yaparken asla tavsiye edilmeyen teknik ve taktiklerdendir.)

B2B

Toptancı firmadan perakende firmaya satış 

B2C

Perakende firmadan direk tüketiciye satış 

Breadcrumb

Bir web sitesinin yapısıyla alakalı olarak mevcut konumunu gösteren gezinme öğesidir.

Bütünsel SEO    Başa Dön ↑

Web sitenizin arama motorlarında sonuç sayfalarında yüksek performanslı ve kalıcı bir site sıralaması amacı ile yapılan uzun vadeli SEO çalışmasıdır. 

Canonical (Kanonik) URL 

Bir web sitesinden birden fazla aynı veya benzer içeriğe sahip URL olduğunda, yinelenen içeriği azaltmak için kullanılan HTML kodu öğesidir.

CSS (Cascading Style Sheets)   

Web sitesinizin görüntü açısından iyileştirmek için görselleri özelleştirmenize yarayan kod yapısıdır.

(CRO) Dönüşüm Oranı Optimizasyonu  

Bir web sitesine gelen kullanıcıların tekrar ziyaret etmesi için dönüşümlerin sayısını veya kalitesini iyileştirmek için yapılan SEO sürecidir.

CMS (Content Management System)   Başa Dön ↑

Bir web sitesinin tüm yapısının yönetilmesini ve güçlenmesini sağlayan içerik yönetim sistemidir. Örneğin; Wordpress (Tema ve Eklentiler)

Dinamik URL    Başa Dön ↑

Web içeriğinin veritabanında depolandığı ve bir kullanıcı sorgusu olduğunda sunucu tarafından getirildiği bir web sitesi url adresidir.

Hemen Çıkma Oranı    Başa Dön ↑ 

Bir web sitesi veya sayfasına gelen ziyaretçinin site içerisinde bir sayfada ne kadar kaldıklarını ifade eden süredir.

İçerik Boşluğu Analizi 

Bir web sitesinin içeriğini denetlemek veya SEO açısından optimize etmek için kullanılan stratejik yöntemdir.

İçerik Pazarlama 

Markaya ait web sitesi üstünden çevirim içi yada çevirim dışı SEO çalışması ile ürün ve hizmetlerin hedef kullanıcıda farkındalık oluşturması için yapılan pazarlama çalışmasıdır. 

İçerik Puanı    Başa Dön ↑

Bir web sitesi içeriğinin çevirim içi arama motorlarındaki tahmin gücünü gösteren puanlamadır.

Latent Semantic Indexing (LSI)     Başa Dön ↑

Gizli Anlamsal İndeksleme, bir arama motorunun web site içeriğindeki metinlerdeki yan yana kelimelerin arasındaki gizli ilişkiyi analiz etmek geliştirilmiş indeksleme aracıdır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime    Başa Dön ↑

Arama motorlarında aranma hacmi düşük fakat daha çabuk site sıralaması alabilen 3+ kelimeden oluşan kelime öbekleridir. 

Meta Açıklaması

Bir sitedeki sayfa içerisindeki yazının arama motorları tarafından konusu ve içeriğinin algılanması için kısa özet diyebiliriz.

Meta Etiketleri

Sayfa içerisindeki yazının arama motorları tarafından konusu ve içeriğinin daha hızlı indekslenmesi için kullanan anahtar kelimelerdir.

Mobil Uyumluluğu     Başa Dön ↑

Bir web sitesinin kullanıcıya sayfa açılış hızı performansı ile birlikte sunduğu gezinebilirlik ve okunabilirlik kolaylığı sunan ve arama motorlarında öne çıkaran özelliktir.

Negatif SEO    Başa Dön ↑

Rakip web sitesinin arama motorlarındaki site sıralamasına zarar vermek amacı ile kötü niyetli spam tekniklerini kullanılarak yapılan çalışmadır.

Organik Tıklanma 

Arama motorları sonuç sayfaları aracılığı ile bir ziyaretçinin web sitenizi Google aramalarında bulduğun ve sitenize girdiğinde aldığınız “organik ziyaret” tıklamadır.

Organik Trafik   Başa Dön ↑

Bir kullanıcı ücretli reklamlar dışında arama terimleri sorgulaması sonucunda SERP’ler vasıtası ile web sitenizi Google aramalarında bulduğunda aldığınız ziyarettir.

PageRank   Başa Dön ↑

Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfaları SERP’lerde sıralamak için sayfanın alaka düzeyini ve önemini ölçen filtreleme veya Google algoritmasıdır.

Sayfa İçi Optimizasyon 

Web sitesinin arama motoru sayfa sonuçları (SERP’ler)de site sıralamasını iyileştirmek için site içi yapılan her türlü SEO çalışmasıdır.

Sayfa Dışı Optimizasyon 

Bir web sitesi üzerinde site sıralaması için site içi yapılan SEO çalışmalarının performansını yükseltmek için site dışı yapılan SEO

SERP (Search Engine Results Page)

Google’de kullanıcıların yaptığı arama terimlerine cevap olarak kaynak niteliğindeki güvenilir ve doğrulanmış siteleri listelediği sonuç sayfasına denir.

Sıralama Faktörleri (Kriterleri)    

Bir web sitesi içeriğinin arama motorları sonuç sayfalarında indekslenmesi ve site sıralama için algoritmalara belirlenmiş kriterler veya faktörlere denir

SSL Sertifikası (HTTPS)

Bir web sitesinde sunucu ile web tarayıcısı arasında aktarılan verileri şifreler. SSL, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara web sitenizin daha güvenli olduğunu gösteren HTTPS yapısını alır.

Site Hızı    Başa Dön ↑

Masaüstü ve mobil cihazlarda sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğinin veya açıldığının gösteren ölçüdür.

Tıklanma Oranı (TO)    Başa Dön ↑

Web sitesinde herhangi bir sayfa url bağlantısının arama motorları sonuç sayfalarında organik şekilde sıralanması sonucu veya ücretli Google reklam çalışması  bağlantının aldığı ziyaretçi sayısının ölçülmesidir.

Zengin Snippet (Rich Snippets)   Başa Dön ↑

Google arama motoru sonuç sayfasının en üst kısmında özel kutucuk içerisinde sitedeki bir parçayı alıntı yaparak öne çıkan kısmı alanına denir.

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu