SEO

SEO Nedir? (Başlangıç Rehberi)

SEO nedir? birçok site sahibi gibi arama motorlarına sıkça sorulan veya merak ettiği (Search Engine Optimization), diğer adı ile Google SEO nedir? sizde diyerek araştırmaya mı başladınız? Bu, makalemde SEO hakkında kapsamlı ve kılavuz niteliğindeki kaynak bilgileri kolayca bulabilir.

Yeni başlayanlar için, bir nevi SEO eğitimi olabilecek (%100 site performansı ve arama motoru sonuç sayfalarında site sıralaması) açısından üst sıralara yükselmenize fayda sağlayacak kritik bilgileri ve ipuçlarını bulabilir, sitenizde pratik bir şekilde adım adım uygulayarak öğrenebilirsiniz.

SEO Nedir?

(Search Engine Optimization) SEO, arama motorları sayfa sonuçları (SERP)’ler aracılığı ile sitenize gelen ziyaretçi trafiği performansını arttırma veya (kullanıcı deneyimi) kalitesini üst sıralara yükseltmek için site içi ve dışı uygulanan, arama motoru optimizasyon çalışmasına denir.

Google (SEO) Nedir?

Sitenizin anahtar kelime hedefleri açısından, Google arama motoru algoritmalarının hızlı taranması, kaliteli site trafiği (organik tıklanma) için en güncel algoritma kriterleri ve temellerini uygulayarak “web sitenizin optimize edilmesi” işlemine arama motoru optimizasyonu (SEO) denir.

SEO çalışmasına yeni başlarken ihtiyacınız olan kaynak niteliğindeki pratik bilgileri içinde kolayca bulacağınız, “SEO Eğitim Rehberi” makalemdeki ipuçları ile birlikte, sizde öğrendiklerinizi kolayca uygulayarak SEO uzmanı olmaya ilk adımı atabilirsiniz. Bu yazımın devamını okumaya dikkatle devam edersiniz, umarım. Şimdiden keyifle okumanız dileğiyle…

SEO (Başlangıç Rehberi)

İçindekiler

 1. SEO Neden Önemlidir?
 2. Arama Motoru (Algoritmaları) Nasıl Çalışır?
 3. SEO Çalışması Nedir?
 4. Site İçi SEO (Optimizasyon) Nedir?
 5. SEO Uzmanı Nedir?
 6. SEO “Anahtar Kelimeler” Nasıl Bulunur?
 7. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
 8. Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?
 9. (SSS) SIKÇA SORULAR SORULAR

1.SEO Neden Önemlidir?

SEO; siteniz, marka bilinirliği ve anahtar kelimelerinizin, (SERP)’ler yani arama motorları sonuçlarında üst sıralara yükselmesi için önemlidir. Markanızın hedefleri doğrultusunda her web sitesi için önce analiz araçları kullanılır, sonrasında ise arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması yapılır. SEO amacınız arama motorları sayfa sonuçlarında kalıcılık sağlamak olmalıdır. (Etkileşim, Edinme ve Dönüşüm) 3 kriteri aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. Hedef odaklı SEO stratejisi size doğru kullanıcı ile “etkileşim”, kaliteli (organik tıklanma) site trafiği arttırma ile “edinme” ve beraberinde marka bilinirliği ile “dönüşüm” kazanmanızı sağlar.

2.Arama Motoru (Algoritmaları) Nasıl Çalışır?

Google arama motoruna kullanıcı, bir arama sorgusu girdiğinde aranan soru kelimesi ile eşleşen, kaynak niteliği taşıyan “benzersiz” cevabı veren siteleri dizinden seçerek hiyerarşik site sıralaması için öncelikle filtreleme yapar. Arama motorları, (SERP)’leri yani arama sonuçlarını listelemek için “yapay zeka” algoritmalar kullanır.

Google arama motoru algoritmaları, kullanıcının arama çubuğuna girdiği soru ile en alakalı cevabı verme amacı ile “benzersiz” olan kaynak niteliği taşıyan web sitelerini seçerek hiyerarşik listeleme yapar, sonuç olarak hızlı ve doğru cevabı verme odaklıdır. Kısacası,arama motoru algoritmaları sorucevap şeklinde çalışır.

3.SEO Çalışması Nedir?

Arama motoru SEO temelleri uygulanarak, sitenizin aramalarda üst sıralara yükselmesi ve (organik tıklanma) ile ziyaretçi trafiği arttırma için site içi yada site dışı yapılan her türlü iyileştirme amaçlı optimizasyona, SEO çalışması denir.

4.Site İçi SEO (Optimizasyon) Nedir?

Site içi optimizasyon (SEO): siteniz için domain, hosting, IP adresi, metinler, görseller, site başlıkları, url yapısı, meta açıklamalar, tema, eklentiler, mobil uyumluluk vb. konuda performans arttırma amacı ile her türlü iyileştirme ve güncelleme çalışmasına denir.

Site İçi Optimizasyon Süreci;

 1. Teknik Optimizasyon 
 2. İçerik Optimizasyon 
 3. Kalıcı Bağlantılar (URL) Optimizasyon 
 4. Tasarım Optimizasyon

5.SEO Uzmanı Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı; bir web sitesinin arama motoru (SERP)’ler yani sayfa sonuçlarında site görünürlüğü ve (organik tıklanma) alarak üst sıralara yükselmesi amacı ile “yapay zeka” algoritma temellerini doğru kullanarak stratejik ve teknik site optimizasyonu uygulayan kişidir.

Kurumsal SEO Uzmanı: 4 Şekilde SEO Optimizasyonu Yapar.

 • Genel SEO Optimizasyonu
 • Yerel (Local) SEO Optimizasyonu
 • Uluslararası (International) SEO Optimizasyonu
 • Mobil SEO Optimizasyonu

6.SEO “Anahtar Kelimeler” Nasıl Bulunur?

Yeni başlayanlar, SEO için en iyi anahtar kelimeleri bulma konusunda Google’ın ücretsiz olarak sunduğu “Anahtar Kelime Planlayıcı”, “Trends” ve diğer kaynak niteliğindeki araçları kullanmanızı öneririm.Tabiki şunu da diyebilirsiniz, ben daha ileri seviyede SEO yapmak istiyorum.Bu, durumda PRO versiyonları olan anahtar kelime fikirleri ve SEO analiz araçları satın alarak kullanabilirsiniz.

7.SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

iPUCU: SEO uyumlu makale yazarken “İlk 15 saniye” de ziyaretçiyi  ETKİLEMELİSİNİZ.

Arama motoru konumlandırma ve sayfa sonuçları ile ilgili, Google’ın yapay zeka algoritmasında 200’den fazla site sıralaması sonuçlarını etkileyen sinyal niteliğindeki kriterleri olduğunu daha önce duydunuz mu? Hemen gözünüz korkmasın!

SEO uyumlu makale yazarken, 200’den fazla olduğunu söylediğim site sıralaması kriterlerinin tamamını uygulamak zorunda değilsiniz. SEO uyumlu makalenin olmazsa olmazı diyebileceğim,ilk olarak doğru anahtar kelimeleri bulma ve yazı içerisinde konumlandırma, sonrasında ise SEO temellerine uygun noktalama işaretleri, site başlık, url, yazı başlıkları (H1,H2 ve H3 heeding), görsel, doğru link bağlamaya dikkat etmelisiniz. SEO uyumlu makale (yazılar) yazarken duvar gibi ardı ardını takip eden yazılar yerine, renkli ve parçalara bölmenizi öneririm.

8.Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Sitenizde, Google arama motoru sayfa sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirmek ve site sıralaması performansı için 4 şekilde SEO çalışması yapabilirsiniz.

 • Teknik SEO : 
 • Site İçi SEO
 • Site Dışı SEO
 • Mobil SEO

9.SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

(Search Engine Optimization) SEO Arama Motoru Optimizasyonu, (SERP)'ler aracılığı ile sitenize gelen ziyaretçi trafiği performansını arttırma veya (kullanıcı deneyimi) kalitesini üst sıralara yükselterek organik tıklanma için site içi ve dışı uygulanan her türlü arama motorları sayfa sonuçları iyileştirme işlemine denir.
SEO (Search Engine Optimization) Türkçe açılımı Arama Motoru Optimizasyonudur.
Sitenizde, Google arama motoru sayfa sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirmek ve site sıralaması performansı için 4 şekilde SEO çalışması yapabilirsiniz. 1-Teknik SEO,  2-Site İçi SEO, 3-Site Dışı SEO, 4-Mobil SEO,
Google, arama motoru algoritma temelleri ve site sıralama kriterlerine odaklanarak, sayfa sonuçları yani (SERP)'ler de üst sıralara yükselmek ve organik ziyaretçi trafiği çekmek için yapılan SEO çalışmasıdır.
SEO öğrenmek yada yapmak zor değil! Yeni başlayanlar öncelikle google, bing vb. arama motorlarının nasıl çalıştığı yani çalışma sistemini kapsamlı şekilde öğrenmelidir.
Bir web sitesinin arama motoru sonuçları (SERP)'lerde görünürlüğü (organik tıklanma) alarak üst sıralara yükselmesi amacı ile filtreleme yapan "yapay zeka" algoritma temellerini doğru kullanarak, stratejik ve teknik uygulayan kişiye SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı denir.
SEO uzmanı olmak çok zor değil, kendiniz öncelikle google vb arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenerek başlayabilirsiniz. Daha kolay olsun diyorsanız, SEO eğitimi kursuna gidebilir veya seo uzmanı kişilerin SEO eğitimi ipuçlarını uygulayarak da SEO uzmanı olabilirsiniz.
Organik trafik nedir? Sitenize, ücretli Google reklamları, diğer reklamları veya black hot seo yapmadan arama motorları tarafından doğal yollarla gelen ziyaretçi trafiğine denir.
Organik tıklanma nedir? arama motoru sayfa sonuçlarında doğal yollarla üst sıralarda gösterilerek, sitenize aldığınız ziyaretçiye organik tıklanma denir. TO nedir? TO açılımı arama motorunda aldığınız tıklanma oranı demektir.
Search Engine Result Pages (SERP) kısaltmasıdır, Türkçe anlamı ve açılımı ise arama motoru sayfa sonuçlarıdır.SERP'ler arama motorlarına bir arama sorgusu girdiğinde kaynak olan siteleri arama sonuçları sayfasında listeler.

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu