SEO

SEO Metin Yazarlığı: Teknik Rehberi

SEO metin yazarlığı, anahtar kelimeleri analiz edip bir makalenin içine serpiştirmekten çok daha ilerisidir. Benim için SEO’da 3 tane ana temel kural vardır. 

 1. Etkileşim (İnsan ve Arama Motorları İle)
 2. Edinme (Kullanıcı ve Arama Motoru Algoritmaları)
 3. Dönüşüm (Kullanıcı, Bağlantılar ve Arama Motorları İle) (Bu üçlüyü içerik oluştururken aklınızdan çıkarmayın.) Makalenin devamında bu 3 maddenin önemini, sağlayacağı faydaları ve kritik ipuçlarını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İlk olarak sitenizle, insanlar arasında doğrudan veya dolaylı nasıl etkileşim oluşturabilirim olmalı, sonrasında ise doğru kullanıcıları edinmeli, son aşama da dönüşümle hedefe ulaşırsınız.

SEO uzun vadeli bir oyundur, bu oyunu da kurallarına göre oynamak zorundasınız. Arama motorlarını bir kenara bırakın ve önce (insan) kullanıcı odaklı olun. Kullanıcının ne aradığını anlamak size kaliteli içeriği oluşturmanızda en önemli kaynak olacaktır. 

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

Bana sorarsanız! SEO için kaliteli site içeriği oluştururken arada biraz çılgın olmak, bazen de teknik olmak gerektiğini düşünüyorum. Karşımızda bizden önemli kaynak olmamızı bekleyen 2 kullanıcı türü var, birincisi insan diğeri ikinci ise arama motorları olduğunu unutmayın. 

SEO metin yazarlığı; insanların bilgi edineceği, paylaşabileceği ve arama motoru algoritmaları için kaynak niteliğinde olan içeriği yazmaktır. 

SEO Metin Yazarlığı Teknik Olarak Nedi?

SEO metin yazarı, bir markanın gölgesi veya uzman satış danışmanı da diyebilirim.

SEO metin yazarlığı,İnsanların bir ürünü almasına veya hizmeti kullanmasını doğru içerikle ikna edebilme, aynı anda arama motoru algoritmalarına kaynak olup site sıralaması için etkileşim oluşturma sanatıdır.

Markanız için daha fazlasını ister misiniz?

 • Siteniz, Google arama motoru sonuç sayfalarında gösterilmiyor mu?
 • Sayfalarınızdan etkileşim, edinme ve dönüşüm alamıyor musunuz?
 • İçeriğiniz kullanıcıyı sayfada kalmaya ikna edemiyor mu?
 • Sayfa içeriklerinizi hiç optimize etmediniz mi?
 • Sitenizin yeni ve kaliteli kaynak içeriklere ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?

……. ve daha fazlası için memnuniyetle size yardımcı olabilirim. 

SEO Metin Yazarlığı Neden Önemlidir?

Site sahipleri ve içerik pazarlama uzmanlarının en çok zorlandığı noktalardan biridir. Makalenin hem arama motoru algoritmaları için kaynak niteliğinde olmalı, aynı zamanda kullanıcıya aradığı ile ilgili veriyi en doğru şekilde sunan içeriği oluşturmaktır. 

SEO metin yazarlığı ile içeriğinizle para kazandırır, para kazanırsınız.

SEO metin yazarlığı,içeriğinizin yüksek arama hacmi olan anahtar kelimeler ile doğru hedef kitlesine ulaşması ve iyi bir site sıralaması için önemi büyüktür.

Site içeriğinizin ziyaretçileri ikna ederek birer alıcıya dönüştürmesi ve para kazanmanız için SEO metin yazarı ile çalışmak önemli bir kriterdir. Ayrıca SEO metin yazarlığı, SEO stratejilerinin hedefe ulaşmasını sağlar. 

SEO Metin Yazarlığı ile En Önemli 3.Sıralama Faktörü “RankBrain” Algoritmasına Doğrudan ve Dolaylı Nasıl Etkileşim Oluşturulur.

(RankBrain) Doğrudan Sıralama Faktörleri 

 • Başlık etiketleri
 • URL yapısı
 • Konu başlık ve alt başlıklar
 • Görseller
 • Tekil ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler
 • Bağlantılar ve linkler 

(RankBrain) Dolaylı Sıralama Faktörleri 

 • En az 1000 kelime ve daha fazla içerik uzunluğu 
 • İçerik kalitesi 
 • Meta açıklamalar
 • Makale şeması ve okunabilirliği

 

SEO Metin Yazarı Nasıl Olunur?

#1.Beceri: Yazmak kadar iyi bir araştırmacı ve okur olmalı,

#2.Beceri: Empati ve ikna yeteneğinizi geliştirmeli,

#3.Beceri: Çılgın ruhla hayal gücünüzü zorlayın,

#4.Beceri: İnsan ve memnuniyet odaklı olmalı,

#5.Beceri: Analiz yeteneklerinizi geliştirin,

#6.Beceri: Kaynak olabilecek nitelikteki içeriği oluşturun,

#7.Beceri: Uzun yazılar ve konu odaklı olmayı öğrenin,

#8.Beceri: Arama motorları ve algoritmaların nasıl çalıştığını analiz edin,

#9.Beceri: İçeriklerinizi stratejik ve hedefler ile oluşturun, 

#10.Beceri: Sadece para kazanmak için yazmayın, her yerde yazın,

#11.Beceri: Kararlı olun, pes etmeyin,

#12.Beceri: Trendleri yakından takip edin,

#13.Beceri: Kontrolcü ve otoriter olun,

#14.Beceri: Hızlı ve olabildiğince kelime üretebilir olmalısınız.

Belki atladığım bir kaç konu olabilir, sizde yorumlara fikrinizi beyan ederseniz. Ekleyerek konuyu daha da faydalı hale getiririz. Düşüncelerinizi yorumlarda okumaktan memnun olurum. 

Daha fazla site trafiğini daha fazla artırmak için bende, Mustafa BARAK’tan SEO metin yazarlığı hizmeti almak istiyorum, diyorsanız. Bana iletişimden kolayca ulaşabilirsiniz.

Sonuç:

Her güzel şey gibi bu içeriğinde sonuna geldik. Umarım bu yazımı keyifle okumuşsunuzdur, ve sizlere bir fayda sağlamıştır. Her gün sizler için sayfamda en güncel bilgilerin yer aldığı SEO ve Dijital pazarlama ile ilgili konularda yep yeni performans garantili bir makaleyi sitemde bulabilirsiniz.

(SSS) SIKÇA SORULAN SORULAR

SEO Metin Yazarlığı

SEO metin yazarlığı, içerikte yüksek arama hacmi olan anahtar kelimeleri kullanarak doğru hedef kitlesine kaynak niteliğinde ve iyi bir site sıralaması için içerik üretilmesine denir. SEO içerik yazarlığı ile metin yazarlığı aynıdır.
Nihai amacı, kullanıcı ve arama motorları sonuç sayfaları (SERP) 'ler de site sıralaması hedefi ile kaliteli içeriği planlayan, oluşturan ve optimize eden kişidir. İçerik yazarı ile SEO metin yazarı aynı kişidir.
Bu, konuda biraz profesyonellik ve ustalık ön plana çıkmaktadır. Kelime başı çalışan metin yazarlarını konuşmuyoruz. Gerçek profesyonel SEO metin yazarları, örneğin min. 500 kelimeden oluşan sayfa başı ücretleri 150 TL başlangıç fiyatları ile çalışmaktadır. Aylık çalışanlar da ise durum farklıdır.
1-Anahtar kelime analizi, 2- İçerik optimizasyon, 3- Görsel seçimi ve kullanımı, 4-Doğru URL oluşturma, 5- Benzersiz ve etkili içerik oluşturma, 5-Site başlık ve meta açıklamaları oluşturmadır.

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu