SEO

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, markaların web sitesi için arama motorlarında site sıralaması konumlandırması aşamasında ihtiyacı olan optimizasyon listesini belirlemede ve strateji oluşturmada önemli rol oynar.

SEO Analizi Nedir?

Bir web sitesinde yapılan optimizasyon çalışmasının ne kadar doğru uygulandığı veya sitenin performans iyileştirilmesi aşamasına yardımcı olmak için, SEO araçlarını kullanılarak neler yapılabileceğini daha iyi anlamaya SEO analizi denir.

SEO analizi aynı zamanda SEO denetimi, bir durum raporudur. Bunu akılda tutmanız ve kendi analizinize başlarken nelere yoğunlaşmalısınız, gelin birlikte daha derinlere dalalım.

SEO Analiz Süreci (Analiz + Raporlama)

SEO analizi yaparken ücretli PRO veya ücretsiz tüm analiz araçlarını kullanmanızı öneririm.

1.Trafik Analizi: 

Site trafiğinizi analiz ederken,A’den – Z’ye tüm kanalları kapsamlı bir şekilde incelemelisiniz. Trafiğinizin hangi arama motoru, bölge, sosyal medyadan veya diğer yollardan geldiğini görmeniz gerekir. Bu, konuda hassas davranmanızı öneririm, bir çok SEO uzmanı bu konuda eksik davranabiliyor. Trafiğin sitenize nereden geldiğini öğrenmeniz, SEO analizinin önemli kriteri veya kaynağı olacağına emin olabilirsiniz. Site trafiği oluştururken, doğal yollar veya yöntemler kullanmalısınız.Site trafiğinin önemli bir bölümünü organik oluşturmuyorsanız, hemen SEO stratejinizi değiştirmelisiniz.

2.İçerik Kalitesi Analizi:

Bu aşamada seo uzmanı olarak önemsediğim konu, içeriğin kopya olup olmadığı ve kaynak niteliğinde faydalı bir bilgi sağlıyor mu, sağlamıyor mu?

Unutmayın ki içerik kalitesi, SEO açısından önemli bir arama motoru sinyalidir. SEO metin yazarlığı konusunda kendinizi profesyonel değilseniz, içerik kalitesi analizi sizin için kaçırılmaz bir fırsattır. 

3.Anahtar Kelime Analizi:

Sitenize her zaman rastgele ziyaretçi almak önemli değildir. Hatta size zarar bile verebilir, sebebi ise ziyaretçinin sitede veya sayfada kalma süresi arama motorları tarafından önemli bir kaynaktır. Önemli olan doğru anahtar kelime üzerinden, gelen ziyaretçinin doğru bilgiye ulaşarak sitede uzun süre kalması ve diğer sayfalarınızda gezinmesidir. Anahtar kelime analizi ile, anahtar kelime kaymalarını tespit edebilir, değişen anahtar kelime koşullarına analiz edebilir ve kullanıcılarının aktif olarak aradıkları ürünleri, hizmetleri veya doğru site içeriğini üretebilirsiniz.

4.Rekabet Analizi:

Hangi anahtar kelimelerde site sıralaması aldığınızı ve aynı şekilde rakipleriniz nasıl sıralanıyor. Anahtar kelime stratejisi ile içerik stratejisi birlikte ilerlemektedir. Bu nedenle rekabet ettiğiniz anahtar kelimeler için rakipleriniz nasıl içerikler ve geri bağlantılar oluşturduğunu yakından takip etmelisiniz. Rekabet analizi ile rakip veya kendi sitenizin artı ve eksilerini çok kolayca bulabilirsiniz.

5.Site (Sayfa) İçi Analizi:

Anahtar kelimelerinizle ve içeriğinizin birlikte ilerdiği konusundan size bahsetmiştim. Harika içerikler ve doğru anahtar kelimeler size site sıralaması açısından yükselme fırsatı sağlarken aynı zaman da rakiplerinizle daha kolay rekabet edersiniz. Sayfa içi yada site içi analiz ile  içeriğinizi daha etkin ve doğru yönetebilirsiniz.

6.Site (Sayfa) Dışı Analizi:

Sitenize dışardan gelen (backlink) kaliteli ve doğru bağlantılar, Arama motorları algoritmaları açısından güveni temsil etmektedir. Site (sayfa) dışı analiz ile backlink sayısı, türlerini, hatalı gelen bağlantıları veya içeriğinizle eşleşen anahtar kelimelerinizin getirdiği backlinkleri de kolayca tespit edebilirsiniz.

7.Teknik Hatalar Analizi:

Sitenizde bozuk url, görseller, 404 hatalı sayfaları, sayfa açılış hızı ve yükleme hızı gibi teknik hatalar var ise SEO çalışmanızı olumsuz yönde etkiler. Bu tarz hatalar bazen önemsenmeyen ciddi SEO hatalardır. Teknik hata analizi ile sitenizde tüm iyileştirmeleri yaparak arama motorları sayfa sonuçları site sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Sonuç: SEO Analiz + SEO Raporlama 

SEO çalışmasına başlamadan önce veya sonrasında site performansını mutlaka analiz ve raporlama yapılmalıdır. SEO yaptığım siteler için özellikle başlamadan önce mevcut durumu veya sonrasındaki site performansının denetlenmesi açısından analiz ve raporlama olmazsa olmazlarımdandır.

 SEO Analiz Araçları (Önerilen)

  1. SEMrush
  2. Übersuggest
  3. Ahrefs
  4. Alexa
  5. Screaming Frog
  6. Google Search Console 
  7. Google Anahtar Kelime Planlayıcı
  8. GTMetrix

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

SEO Analizi, sitenizin arama optimizasyonu sürecinde performansı, SEO stratejileri ve hedeflerinin belirlenmesi açısından önemli bir detaylı incelemedir.
SEO analizi ile site içi - dışı tüm teknik ve içerik hatalarını tespit edebilir, raporlama ile aynı zamanda iyileştirme açısından iyi bir yol haritası oluşturabilirsiniz.
Bir web sitesi için seo analizi yaparken sıkça kullandığım (SEMrush, Ahrefs, Alexa, GTMetrix, Google analiz araçları ile sitenizi ve rakip siteleri kapsamlı şekilde incelemekteyim.
SEO çalışması yaptığım veya başlayacağım sitelerde genellikle Screaming frog, SEMrush, Ahrefs, Alexa, GTMetrix, Google analiz araçları kullanmaktayım. Hataları kaçırmamak adına ve yüksek performans açısından birden fazla araçla çalışmak önemlidir.
SEO için gün veya ay gibi kısa süreleri telaffuz etmek doğru ve gerçekçi değildir. Tabiki uygulanan çalışmasının etkisini bazen 1 hafta veya 1 ay gibi sürede göreceksiniz. Fakat bu sizin yanıltmasın ve rahatlatmasın. SEO, süreklilik ve sabır isteyen sıkça ilgi bekleyen uzun bir yol haritasını takip etmek gibidir.Bu konuda haftalık veya aylık raporlamalar ile tarafımdan sıkça bilgilendirilmektesiniz.

 

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu