SEO

7 Adımda Hızlandırılmış SEO Eğitimi (Sesli Aramalar)

Google’da sesli arama sonuç sayfalarında, site sıralamanızı (garantili) yükseltmek için temel arama motoru optimizasyonu rehberini kullanarak 7 adımda kolay SEO nasıl yapılır? Sitenizde adım adım hangi teknikleri, nasıl uygulamalısınız. Gelin hep birlikte kapsamlı bir şekilde öğrenelim.

Site performansınız ile beraber site sıralamanızı ve trafiğinizi organik şekilde %200 artıracak 2021 SEO taktikleri nelerdir? diyorsanız, ve markanız için daha fazlasını istiyorsanız.Bu yazımı dikkatlice takip etmenizi öneririm.

İçeriğimize başlamadan önce 2021 SEO tekniklerini uygularken göz önünde bulundurmanız gereken bir dipnot yada ipucu olabilecek kaynak niteliğindeki bilgiyi sizlerle paylaşacağım.

Sitenizde arama motoru optimizasyonu yaparken manuel sorgular yerine,özellikle mobil cihazlardaki asistan uygulaması için (sesli aramalar) üzerine odaklanın. Eskiden bildiğiniz ve uyguladığınız bir çok basit teknikleri şimdiden unutun, diyebilirim.

Google (Sesli Aramalar) SEO Eğitim Rehberi 

Arama motoru optimizasyonu (SEO), yapmaya yeni başlayacaklar veya uzmanı, önümüzdeki yıllarda Google’da yapılan tüm manuel arama sorguların yerini sesli aramalara bırakacağını şimdiden bilmeli, strateji ve hedeflerini buna göre oluşturmalıdır. Sesli aramalar ile beraberinde optimizasyon teknikleri ve kriterleri de değişkenlik gösterecektir. 

İçindekiler

 1. Site İçi ve Rakip Site SEO Analizi,
 2. Mobil ve AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar),
 3. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Fikirleri Araştırması,
 4. Görseller ve Eklentilerin Optimize Edilmesi
 5. (Sesli Arama) Odaklı Site İçerik Oluşturma ve Güncelleme, 
 6. Google Search Console ve Analytics,
 7. Sosyal Medya Kullanımı,

Sesli aramalar için hızlandırılmış SEO çalışması nasıl yapılır? Başlıyoruz…

 #1.Adım: Site İçi ve Sayfa Dışı SEO Analizi Yapın

Bu, başlık etiketlerini belki çok gördüğünüze eminim ve artık yeni bir kaynak istediğinizi tahmin ediyorum. Değişim ve yenilik hayatımızın her anında gereklidir. Şimdi yeni bilgiler öğrenmeye ve sitenizde uygulamaya başlayın. 

 • (Sayfa) Site içi SEO analizi nasıl yapılır?

Sayfa İçi SEO Analizi Kriterleri

Bu analizin en nihai amacı, hem arama motorları hem de kullanıcıların aradığı ürünleri, hizmetleri veya bir kaynak niteliği sahip bilgiyi sitenizde en hızlı olacak şekilde bulmasını kolaylaştırmaktır.

Peki, bir web sitesine (Google) arama motoru örümcekleri veya botlarını çekerek en hızlı ve kolay nasıl bulunabilir? Bu sorunun cevabını bize (site içi SEO analizi) en doğru şekilde verecek, strateji ve hedeflerimizi buna göre belirleyeceğiz. Sitenizde uygulamaya başlamadan önce analiz sonrası ilk olarak mutlaka kendinize “aylık SEO takvim planı” hazırlayın. 

SEMrush, Ahrefs, Google analiz araçları ile en doğru ve başarılı site sıralaması sonuçları alacağınız site içi SEO analizi yapılır.

SEO analiz araçları; sayfa açılış hızı, site yükleme hızı, içerik oluşturma kriterleri, JS/CSS, görseller, mobil uyumluluk, kopya içerik, anahtar kelimeler, bozuk url’ler ve gelen bağlantılar (Backlink) gibi diğer doğru ve yanlış uygulamalarınızı kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Ayrıca detaylı rakip site içi SEO analizi de yapabilirsiniz.

Özellikle sayfa içi sıralaması SEO açısından doğru oluşturulmuş içerik sayfası aşağıdaki gibi gözükmelidir.

 • H1 : Ana Konu Başlık 
  • H2 : Ana Alt Konu Başlık
   • H3 : Konu Alt Başlık
    • H4 : Listeleme Başlık
   • H3 : Konu Başlık
    • H4 : Konu Alt Başlık
   • H3 : Konu Başlık
  • H2 : Konu Başlık
   • H3 : Konu Alt Başlık1
   • H3 : Konu Alt Başlık2
   • H3 : Konu Alt Başlık3
  • H2 : Konu Başlık
   • H3 : Konu Alt Başlık1
   • H3 : Konu Alt Başlık2
   • H3 : Konu Alt Başlık3
  • H2 : Konu Başlık
   • H3 : Konu Başlık1
   • H3 : Konu Başlık2
   • H3 : Konu Başlık3
  • H2 : Sonuç

Yukarıda paylaştığım sıralama resmindeki bilgileri kullanarak da görselleri, anahtar kelimeleri ve linkleri sayfa içiriğinize uygulayabilirsiniz.En merak edilen sorunun zamanı geldi sanırım! Bir web sitesi “sesli aramalar” için sayfa içi veya site içi arama motoru optimizasyonu (SEO) nasıl yapılır? 

Öncelikle içeriğinize nasıl optimize edeceğiniz konusunda dipnot niteliğinde küçük bir ipucu vereceğim.

Manuel aramalar insanlara kısa ve öz yazma eğilimine yöneltirken, sanal asistan ile yapacağı sesli aramalar da ise daha uzun cümle kurma eğilimi oluşturmaktadır.

Sanal asistanların mobil cihazlar da kullanımı hızla artarken, şimdiden sayfa içeriğinizdeki tekil anahtar kelimeler yerine arama sorgularında kullanılan 3+ daha fazla terimden oluşan  uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri araştırmaya ve içerik oluşturmaya başlamanın tam zamanı diyebilirim.

Yazımın devamında ise;

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur?
 • Hangi uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri ile site içeriği oluşturulmalı?
 • Sesli aramalar için görsellerinizi nasıl optimize etmelisiniz?
 • Sesli aramalar için SEO uyumlu nasıl site içeriği (makale) yazı yazılmalı? hakkında tüm bilgileri detaylı ve görsel olarak sizlere bilgisini paylaşacağım.

Geçmişten bu yana yapılan en büyük SEO hatalarının başında tekil anahtar kelimeler üzerinden içerik ve url oluşturarak site sıralaması almaya çalışmak zordur. Bunu deneyerek olumsuz sonuçlar alanların çoğu SEO çalışmasını yarıda bıraktığına eminim.

 “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” ilgili yapılmış önemli bir araştırmanın bilgi ve verilerini sizlerin okuruna sunmak isterim. 

Arama motorlarında sorgulanan 306 milyon anahtar kelime üzerinden yapılan araştırmaya göre arama terimlerinin büyük çoğunluğu yani (% 91,8) gibi büyük oranla uzun kuyruklu anahtar kelimeler olduğu tespit edilmiştir.Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacminin yüzdesinin yüksek olmadığı da beraberin de görülmüştür.Aslında, birleştirilmiş tüm uzun kuyruklu anahtar kelimeler toplam arama hacminin yalnızca% 3,3’ünü oluşturuyormuş. (Bu analiz için, ayda 1-100 arama yapılan herhangi bir anahtar kelimeyi “uzun kuyruklu” olarak kabul edilmiştir.)

“Sesli aramalar için SEO uyumlu makale yazarken özellikle nelere dikkat etmelisiniz?”bununla ilgili önemli ipuçlarını 6.adımdaki başlıkta bulabilirsiniz.

 • Rakip Site SEO Analizi Nedir? ve Neden Yapılmalı?

İyi bir site sıralamasına sahip rakip web sitesi, size en doğru SEO stratejisi ve hedefi oluşturmanızı yardımcı olabilir.

Rakip site SEO analizi, keşfedemediğiniz backlink profillerini, site url yapısını, tekil ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve daha fazlasını bulmanızı ekstra kolaylaştırır. Rakibinizin sitesi ile arama motoru sonuç sayfaları sıralamasında rekabet edebilmek analiz sonuçları doğru ve detaylı bir şekilde incelemelisiniz. 

Rakip site SEO analiz sonuçları ile nasıl kaliteli ve organik site içeriği (makale) oluşturabileceğinizle ilgili bir yol haritasını çizebilirsiniz.Örneğin; rakip site SEO analizi sonuçları ile rakibiniz, sanal asistan ile yapılacak “sesli arama” sorgularına “cevap” vermek için hangi soru-cevap yöntemlerini kullandığını veya sesli aramalar için nasıl “videolar”  vb. ögeleri paylaştığını öğrenin.

#2.Adım: Mobil Uyumlu ve (AMP) Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Edinin

Sizlerin de artık bu çok iyi bildiği bir konu başlığıdır. Arama motorlarında üst sıralarda site sıralaması almak için yüksek performanslı, mobil uyumlu site tasarımı ve (AMP) hızlandırılmış mobil sayfalara sahip siteleri algoritmalar, arama motoru sonuç sayfalarında öncelikli gösterilmektedir. 

Mobil uyumlu site nedir?; (cep telefonu ve tablet) tüm mobil cihazlarda hızlı açılması ve rahatça gezinme imkanı sağlamasıdır. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? diyorsanız. Google’ın ücretsiz olarak bizlere sunduğu harika (Mobil Uyumluluk Testi) yaparak öğrenin. 

Mobil uyumlu web sitesi nasıl yapılır?: Aktif hali hazırda var olan kullanmış olduğunuz yazılımı kodlayarak veya responsive tema seçenekleri ile mobil uyumlu yapabilirsiniz.

AMP (hızlandırılışmış mobil sayfalar) nedir?: AMP (Accelerated Mobile Pages), bir sitenin mobil cihazlarda sayfalarının daha hızlı yüklenmesini ve açılmasını sağlayan, Google tarafından desteklenen  açık kaynak kodlu girişimidir. Ayrıca google site sıralaması açısından bir sinyal niteliğinde olup önemli kriterdir. AMP eklentisini sitenize yükleyerek çok kolay bir şekilde hızlandırılmış mobil sayfalar yapabilirsiniz.

#3.Adım: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Fikirleri Araştırın 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nedir?

Tekil anahtar kelimelere göre arama hacmi düşük, 3+ ve daha fazla arama terimlerinden oluşan kelime gruplarına uzun kuyruklu anahtar kelimeler denir.

Örneğin; tekil anahtar kelimelere örnek olarak SEO, uzun kuyruklu anahtar kelimelere ise; SEO uzmanı nasıl olunur?Uzun kuyruklu anahtar kelimeler özellikle soru içeren arama terimleridir. “nedir”, “kim”, “nerede”, “neden” veya “nasıl” gibi benzer terimleri içeren 3+ daha terimden oluşan anahtar kelimelerdir.Biliyorsunuz ki, Google gibi popüler arama motorları genellikle kullanıcılar tarafından soru-cevap için kullanılmaktadır.

2021 yılı itibari ile özellikle arama motoru yapay zeka algoritması, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sesli aramalar için SEO da sıralama sinyali niteliğinde önemli bir kriter olarak görmektedir. 

Sesli aramalar için SEO çalışması “uzun kuyruklu anahtar kelimelere” odaklanarak yaparsanız, sitenize yeni ziyaretçiler çekerek organik trafiğinizi arttırabilir ve site sıralamasında yer almanız daha kolay olur.

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur?:Google; anahtar kelime fikirleri planı, ilgili arama sonuçları, otomatik tamamlama, trends uygulaması, search console, forumlar, diğer anahtar kelime araçları ve rakip site analizi sonucunda size en uygun kelime fikirlerini bulabilirsiniz. 
 • Uzun kuyruklu anahtar kelime fikirler nasıl oluşturulur?nedir”, “kim”, “nerede”, “neden” veya “nasıl” gibi benzer soru içeren terimleri kullanarak oluşturabilirsiniz.

#4.Adım: Görselleri ve Eklentilerinizi Optimize Edin

Görselleriniz, google arama motorları açısından kaynak niteliği taşıdığı için önemlidir.Örneğin; içeriğinize bir kedi resmi koyduğunuzda Google’ın makine öğrenimi görüntü tanımlama aracı Cloud Vision API resmi % yüzdesel oranlarla ne olduğunu analiz ederek filtrelemede kaynak niteliğindedir. 

Görsellerin Optimizasyonu

Google, görsellerinizi daha iyi anlaması için boyut ve alternatif metin kısmını doğru kullanmalısınız. Görseller ile site eklentileri site açılış ve yükleme hızı konusunda önemli bir etkendir. Sitenizde tüm grafik ile ilgili görselleri ve site eklentilerini güncelleyerek optimize edin. Kullanılmayan gereksiz ve açılış hızlarını etkileyen eklentileri kaldırın.

#5.Adım: Asistan İle Sesli Aramalar İçin Site İçeriği Oluşturun (SEO Metin Yazarlığı)

İçerik oluşturmaya ve anahtar kelime fikirleri araştırmasına başlamadan önce kullanıcı veya müşterilerinizin arama motoru sorgu sayfasında ne aradığını anlamaya çalışın. Anahtar kelimeleri belirlemek için Ürün veya hizmetlerinizi ilgili konu başlık ve alt konu başlıkları şeklinde oluşturun. Kullanıcılar sizin ürün veya hizmetlerinizle alakalı arama motorlarında nasıl terimler aratabileceği belirleyerek listedeki ürünlerinizle alaka düzeyine göre gruplandırın. 

Örneğin; Daha basit ve anlaşılır olması adına bir bakıcı danışmanlık şirketini ele alalım. Hizmetleri neler bakalım ve listeleme yapalım. 

 • Bakıcı (Ana Hizmet Konusu) Örnek; yatılı bakıcı, part time bakıcı 
 • Çocuk Bakıcısı (Ana Hizmet Alt Konusu) Örnek; filipinli çocuk bakıcısı, 
 • Yabancı Dil Bilen Çocuk Bakıcısı ( Hizmet Alt Konu Başlık) Örnek; ingilizce bilen çocuk bakıcısı şeklinde listeleme yaparak anahtar kelime öbeklerini alaka düzeyine göre ekleyerek içeriklerinizi daha doğru ve etkili oluşturabilirsiniz.

İçeriklerinizi Rankbrain güncellemesine uyumlu, infografikler kullanarak daha anlaşılır ve en az 700 kelimelik içerik oluşturun.

Google, sesli arama sorguları için özellikle cevap niteliği taşıyan size ait (youtube) tarzı videolardan bir tane içeriğinizde olmasını öneririm. Normal siteye yüklemek yerine you tube linki olarak yükleme yapmaya dikkat edin. Bu, sayfa açılış ve yükleme hızı yaşamanızı ortadan kaldırır. 

Site içeriklerinizde yazılarınızın konu alaka düzeyine göre doğru şekilde site içi linkleme yapın. Özellikle ön çıkan yazılarınızdan düşük performansa sahip içeriklerinize linkleme yapmanızı tavsiye ederim.

Özellikle sadece yeni içerik oluşturmaya odaklı olmayın, eski yazılarınızı optimize etmenizi öneririm. Eski yazı içeriklerinize güncelleme yaparak sitenize gelecek olan organik ziyaretçi ile trafiğini üst seviyelere çıkarabilirsiniz. 

Ek olarak hatırlatmak isterim, #1.adım da içerik oluşturmada sayfa içi sıralaması için dikkat etmeniz gerekenleri şablon örneğinden bakarak, daha doğru şekilde sitenizde içerikler oluşturabilirsiniz.

İpucu: Hedef kullanıcı yada müşterilerinizi daha iyi anlamak ve arama motoru sorgulamada ne aradıklarını analiz etmek için sitenizi mutlaka Google Search Console ve Google Analytics bağlayın! 

Yazımın devamında ise, İçerik oluştururken Google search console ve analytics sizlere neler kazandırır ve markanız için daha fazla hangi fırsatları sunduğunu öğrenmek ister misiniz?

#6.Adım: Sitenizi Google Search Console ve Analytics Bağlayın

Google Search Console ile arama motorlarında sıkça yapılan keşfedemediğiniz tekil yada uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit etmenizi sağlar. Bu size yeni içerikleriniz için konu başlığı ve örnek anahtar kelime fikirleri oluşturacaktır. Geçmişte sayfanızda oluşturduğunuz makalenin içindeki bir satırdaki kelimenin, arama sorgularında eşlemesi durumunda yeni anahtar kelimeleri kolayca tespit edebilirsiniz. 

 • GSC ile sitenizin performans durumunu tıklanma sayısı, gösterim, (TO), konum gibi önemli verileri günlük olarak inceleyebilirsiniz. SEO tekniklerinde kullanabileceğiniz bir çok veriye GA ve GSC de bulabilirsiniz. 
 • Hangi anahtar kelime ile site url’nizin eşleştiğini yada alaka düzeyini tespit edebilirsiniz.
 • GSC ile mobil url linklerinizi ve hata linklerinizi tespit edebilirsiniz. 

#7.Adım: Sosyal Medya Hesaplarınızı Doğru ve Etkin Kullanın

Artık sona doğru yaklaşıyoruz. Yukarıdakileri tek tek uyguladığınız ve işlem tamam dediğiniz anda hata yaparsınız. SEO, bir takım oyunu gibi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Örnek vermem gerekirse futbol gibi yada basketbol maçındaki oyuncuların birbirine doğru pası atarak puanı almasıdır. Sosyal medya ise size son pastan sonra gole götürecek oyuncudur. 

Aklınıza gelen tüm sosyal medya hesaplarını gelin birlikte sıralayalım.

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Lınkedin 
 • Pınterest 
 • Telegram 
 • Line 
 • Youtube
 • Vimeo şimdilik aklıma gelenler bunlar, tabiki daha birçok vardır, bunların hepsini olabildiğince en aktif şekilde en dibine kadar kullanmaya özen gösterin.

Yeni veya eski içeriklerinizi güncelledikten sonra düzenli olarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak tanıtmalısınız. Kaliteli bol like ve takipçili sosyal medya hesapları bir nevi site sıralaması sinyal niteliğindedir. Bunların dışında tabiki ücretli olarak google reklamlarını da kullanabilirsiniz.

#Sonuç:

Umarım bu hızlandırılmış SEO eğitim rehberi, arama motoru optimizasyonunun artık isteğe bağlı olmadığını anlamanıza yardımcı olmuştur.

Geçmişte mükemmel olmayan belki başarısız SEO çalışması yapmış olabilirsiniz, hemen pes etmeyin.

SEO sonuçlarını görmeniz 6 aydan bir yıla kadar sürebileceğinden, bugün ve her zaman yeniden başlamaya hazır olun. Dilerim ki bu kılavuz yazımı okuduktan sonra, kötü düşünceler yerini güzel fikirlere bırakmıştır. 

Siteniz için daha fazlasını ister misiniz?

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu