SEO

Google SEO Kriterleri (%100 Performans)

Google, arama motoru sonuç sayfaları (SERP)’ler de site sıralaması için konumlandırma yaparken algoritmalar, 200’den fazla SEO kriterleri ile filtreleme yapmaktadır. Gelin sadece önemli olanları konu başlıkları halinde listeden birlikte inceleyelim.

Peki, bu SEO kriterleri hepsi önemli mi yada hangileri daha etkili adım adım hepsini kapsamlıca ele alalım. 

Google, site sıralaması faktörlerinin bazılarının başarısı kanıtlanmış, bazıları ise belirsiz kriterler diyebilirim. 

Bu, makalemde benim için en önemli kriterlerin sonuna (önerilen) yazarak, 2021 yılı içinde SEO yaparken uygulayabileceğiniz en güncel maddeleri liste şeklinde sıralama yapacağım.

Not: Özellikle eski seo teknikleri veya taktikleri uygulayarak SEO yapmaya çalışıyorsanız, garantili ve yüksek performans sizlere çok uzak kalacaktır. 2021 yılı için sil baştan olmasa da yeni ipuçlarını (kriterleri) incelemenizi tavsiye ederim. 

og:description Google SEO Kriterleri

Arama Motoru Sıralama Kriterleri (%100 Performans)

İçindekiler 

  1. Alan Adı ve Sunucu (Etki Alanı) 
  2. Site İçi (Sayfa İçi) 
  3. Site Temeli Faktörleri
  4. Backlink (Gelen Bağlantılar) 
  5. Kullanıcı Etkileşimi
  6. Marka Bilinirliği Sinyalleri
  7. Sonuç

Alan Adı ve Sunucu (Etki Alanı) 

1.Alan Adı (Domain) Yaşı: Bu kriter önemsiz görünen ama önem kazandırılan bir konu diyebilirim.

Örneğin, siz 3 yıllık veya 5 yıllık domain kiralaması yaptığınız diye google sizi hemen birinci sıralarda konumlandırmıyor. Fakat site içeriğiniz bilgi yönünden kaynak niteliğinde olur, site yaşınızda iyi olursa sayfa sonuçlarında site sıralaması açısından 1-0 önde olabilirsiniz.Kısaca domain yaşı için güven oyu tanımlaması yapabilirim.

2.Sunucu (Hosting): Siteniz için bir kriter değil, fakat her zaman hızlı ve güvenilir sunucu iyi bir site sıralaması için avantajdır. 

Kaliteli ve güvenilir hosting firmaları ile çalışmanızın size sağlayacağı fırsatlardan biri de hem kullanıcı, hemde arama motorları örümceklerinin kolay taraması ve hızlı bulmasına yarayan önemli bir sinyal aracı olduğunu söyleyebilirim.

3.Bir Anahtar Kelimeli Alan Adı:Sektörel veya markanıza ait ürünlerle alakalı önemli anahtar kelimelerin alan adı içerisinde olması bir kriter değil, ama sinyal niteliğindedir. Nasıl kriter değil, sinyal diyebilirsiniz…

Bu konuda pek çok siteyi yakından inceledim, belki aylar belki yıllarca takip ettiğimi söyleyebilirim. Ana anahtar kelimeli alan adına sahip olup, kalitesiz içerikle ve doğru yapılmayan SEO nedeniyle ile yüksek sıralama almadığını yakından inceledim. Doğru içerikle alan adındaki ilk anahtar kelime tetikleyici niteliğinde örümcelere veya botlara bir sinyal unsuru olabiliyor.  Sizlere bu konuda incelemeniz için örnek bir alan adı ve anahtar kelime vermek isterdim. Fakat reklam olmaması için beni anladığınızı düşünerek diğer kriterlere devam edeceğim. 

4.Birden Fazla Anahtar Kelimeli Alan Adı:Geçici hedefleri olanlar için belki seo kriteri gibi görülebilir, bence uzun kuyruklu anahtar kelimeler.yani 3 veya daha fazla kelimeden oluşan alan adları kullanıcı ve arama motorları algoritmaları tarafından seo sinyalinin dışına çıkmaktadır.

Google ve diğer arama motorları illaki size bir kriter olarak  anahtar kelimeniz alan adınızda olmazsa olmaz diyerek kriter olarak şart koşmamaktadır. Fakat site içeriklerinizin url yapısında olması bir veya birden fazla hem seo kriteri hem de sinyalidir.

UYARI

Bunu unutmadan ve atlamadan söylemek isterim. Site yapmaya yeni başlayacak veya SEO çalışmasına başlayacaklar, başlamadan önce alan adınızın geçmişini doğru şekilde analiz etmelisiniz. Alan adı (whois) arama motorları açısından çok önemlidir. Sitenizin alan adı geçmişte google vb diğer arama motorları tarafından engellenme (ban) olmadığına dikkat etmenizi öneririm. Biliyorsunuz ki alan adları ömürlük bizlerin değil, kiralama olduğu için kiraladığınız yıl kadar kullanabiliyorsunuz. Burada kısaca anlatmak istediğim, sizden önce kiralamış kişinin olup olmadığını ve durumunu incelemenizi tavsiye ederim. 

5.Anahtar Kelimeli Alt (Subdomain) Alan Adı: Ana anahtar kelimelerinizle alan adı yerine alt alan adı dediğimiz subdomain oluşturarak da seo site sıralamasında yükselebilirsiniz.

Subdomain (alt alan adları) ile alakalı özellikle (moz) vb bir kaç araç daha kriter olmasada arama motoru sonuçları sayfasında sıralamasında sitenizi yükseltebilecek etken olduğunu kabul etmektedir.

5. com, net, org (TLD) Alan Adı Uzantıları:Burada bahsettiğimiz konu https://seo. “nokta”dan sonra gelen kısımdır. 

Bazı uzantılar güven oyu niteliğinde olduğundan site sıralamasını etkilemektedir. “xyz” veya “org” ile biten uzantılara göre “com” veya “net” daha önceliklidir. Bu, TLD ‘ler kriter olduğu düşünülen kısımlardan biridir. 

6. Herkese Açık Whois Bilgisi: bence bir kriter değil ama, alan adı sahiplik bilgilerinin açık olması kriter olmasada faktör gibi algılanabilir. 

Bu, cümle Google çalışanı Matt Cutts söylemişti “gizlenecek bir şeyin” olmadığının işareti olabilir.

Sayfa İçi (on-page) SEO Kriterleri

7. Başlık Etiketi Anahtar Kelimeli: Tek başına önemli bir etken olmasa da doğru içerikle buluşması halinde arama motorları için sinyal niteliği oluşturabilir. Anahtar kelimeleri site başlıklarında ilk, ortada veya sonda kullandığınız da doğru içeriği de oluşturduğunuzda sitenizin algoritmalar tarafından hızlı taramasına olanak sağlarsınız. 

8. Anahtar Kelime İle Başlayan Başlık Etiketi (Önerilen): Makalenizin başlığının anahtar kelime ile başlaması algoritmaların daha hızlı taraması açısından avantaj oluşturmaktadır. Fakat yine belirtmek isterim ki, doğru içerikle buluşmadığı sürece sadece sinyal niteliği oluşturur. 

9. Meta Açıklamada Anahtar Kelimeler (Önerilen): Meta açıklamalar algoritmalara yakınlaşmak için kullanılabilecek iyi bir fırsattır. 

Arama motoru sorgusu ile meta açıklamanızın eşleşmesi durumunda kaynak niteliği oluşturabilecek bir içeriğinizde var ise hem tıklanma hem de (featured snippet) öne çıkanlar kısmında gösterilme şansı yakalarsınız. 

10. H1,H2,H3 Başlık Etiketlerinde Anahtar Kelime (Önerilen): Sayfa içeriğinizdeki tüm site başlıklarında en az 1 tane veya alt başlıklar da uzun kuyruklu anahtar kelimeleri soru şekli ile kullanmak algoritmalara veya arama ağı örümceklere yakalanmak için önemli bir kaynak niteliğindedir.

11.Sayfanın TF-IDF (Önerilen): Bir anahtar kelimeyi makale içerisinde ne kadar ters veya düz şekilde kullandığınız, ayrıca bu anahtar kelimenin içeriğinizle ne kadar alakalı olduğunun istatistiksel ölçüsüdür.SEO açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken kriterdir. Ana anahtar kelimenin en uygun şekilde içerikle orantılı bir şekilde buluşturulmasıdır. 

12.İçerik Uzunluğu (Önerilen): Bu konuda herkes gibi bende klasik uzun yazın yazılar yazın, kısa yazılar yazmayın gibi bir cümle beklemeyin. SEO metin yazarı, açısından önemli bir kriter olduğuna inandığım kadar uygulayarak geri dönüşümü elde ettiğim sinyal çalışmasıdır. 

Bu kısmı aslında uygulamalı göstermek tercih ettiğim bir konudur. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, google algoritmaları kaynak niteliği taşıyan siteleri filtrelemesinde hızlı cevap için hazır tutmaktadır. Peki, nasıl site içeriği uzunluğunu belirleyebilirsiniz? Her makale için destan gibi yazılar içeren makaleler yazmak zorunda hissetmeyin.Bu, bazen 500 kelimelik içeriğe sahip bir yazı olur, bazen ise 3500 – 5000 kelimelik bir makale de olabilir. Önemli olan konu içeriğiniz ve kullanıcıların aradığı içeriği bir paragraf da, listeleme de veya sonuç kısmında yakalayabilirsiniz. İçeriğinizi her zaman ihtiyaç karşılayacak kaynak niteliğinde açıklamalar halinde bölümlere ayırın. Duvar gibi yazılar size + değil eksi olarak geri dönecektir.

13.İçindekiler, Listeleme veya “SSS” (Önerilen): arama motoru sonuçları sayfa sıralamasında yer almanızı sağlayacak sayfa içeriğinizdeki bölüm bölüm açıklamalar yerine, Google içindekiler başlığı altığındaki listenizi, numaralı sıralı ve numarasız konu başlıklarını derleyerek veya sıkça sorulan sorular alanı oluşturarak açılır pencere sistemi ile daha kolay bulunması sağlayacak önemli bir kriterdir. 

14.Kopya Site İçeriği: SEO metin yazarlığı yapmayı düşünüyor veya sitenizde kendiniz içerik oluşturmayı planlıyorsanız. Kesinlikle ve kesinlikle kopya içerikten uzun durun. Saatleriniz, günleriniz ve hatta aylarınız boşa gitmesini istemiyorsanız. Doğal kendi ürün ve hizmetleriniz için kısa bile olsa size ait içerik olmasına özen göstermenizi öneririm. SEO açısından çok ama çok önemli bir kriterdir. 

15.Sayfa ve Site Yüklenme Hızı (Önerilen): Gerek anasayfa gerekse site içi ürün ve hizmetlerinize ait sayfaların yüklenme hızı SEO kriterleri arasında önemli rol oynamaktadır. Google ve diğer arama motorlarının kullanıcı deneyimi sunan hızlı bir web sitesi olmazsa olmazları arasında diyebilirim.

16.AMP Kullanımı: Site sıralaması kriterleri açısından belki doğrudan bir faktör olmasa da, Google haberler açısından gelecek zaman içerisinde önemli bir sıralama sinyali olabilir.  

17.rel= (canonical) Kullanımı:birden fazla URL’nin aynı içeriğe yönlenmesi halinde , yinelenen içeriklerin değerlerinin düşmesini ve cezaların olmasını engelleyebilir. ”canonical”Sıralama açısından bir kriter değil, fakat kopya içerik algısını ortadan kaldırabilirsiniz. 

18.İçerik Güncellemesi (Önerilen): Sitenize eskiden giriş yapmış olduğunuz içeriklerinizi güncelleyerek yeni sıralama veya var olan site sıralamanıza yükseltebilirsiniz. Güncellenmiş içeriklerinizi özellikle tarih (zaman) belirten yazılarınızı aramalarda öne çıkarabilirsiniz. Google güncellenmiş içeriklerinizi yeni bir içerik olarak algılayabilir ve öne çıkma fırsatı yakalarsınız.

19.Görseller – Videolar (Önerilen):Site içeriğinizde kullanacağınız görsellerin boyutlarına ve formatlarına özellikle çok dikkat etmelisiniz. Google BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP ve SVG formattaki resimleri destekler. Web sitenizde sayfa açılış hızına en büyük etkiye sahip görsellerdir. Görsel isimlerinizi içeriğinizle ilgili olmasına dikkate ediniz. Site içeriklerinizde mutlaka bir tane içeriğinizle alakalı linkle video eklemeye özen gösterin.

Örneğin; IMG02021.JPG yerine SEO-görsel-optimizasyon.JPG olarak yapmanız daha iyidir.

19.Mobil Uyumluluk Güncellemesi(Önerilen): Mobilegeddon olarak bilinen bu güncellemenin ana etkisi, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlarda iyi görüntülenen web sitesine öncelik vermektir. 

20.Mobil Kullanılabilirlik (Önerilen):Mobil cihazlardan giriş yapan kullanıcıların rahatça gezinebileceği sitelere Google, mobil öncelikle dizine ekleme konusunda avantaj saglar.

21.Faydalı Kaynak “Ek Tamamlayıcı İçerik” (Önerilen): Hizmet, ürün yada bilgi içeriklerinizin içine ek tamamlayıcı bilgi ekleyerek site sıralamasına etki sağlayacak sinyali algoritmalara gönderebilirsiniz.

Örneğin; her türlü hesaplayıcılar, hava durumu, para birimi, analiz araçları vb. kaynak niteliğindeki ek bilgileri sitenizdeki içeriğe ekleyerek avantaj sağlayabilirsiniz.

22.Giden Bağlantıların Sayısı (Önerilen): Sayfa içeriğinizdeki (dofollow) sayısı orantılı olmasına dikkat ediniz. Doğru kullandığınızda avantaj oluştururken,çok fazla kullandığınızda ise (dofollow) giden bağlantıları PageRank açısından sıralamanıza zarar verebilir. Dofollow da alaka düzeyine dikkat ederken paragraf içinde kelimeler arasında çok yakın ve birden fazla kullanmayın.

23.Sesli Aramalar Multimedya (Önerilen):Görüntüler, videolar, ses kayıtları vb. diğer multimedya öğeleri içeriğinizle eşlemesi durumunda, asistan ile sesli aramalarda içeriğinizdeki multimedyaların alaka düzeyi sitenize sıralama açısından avantaj sağlar.

24.Bozuk Gelen ve Giden Bağlantılarsite sıralaması değerlendirme kriterleri arasında önemli bir noktadır. Sayfa veya site içerisindeki çok fazla kırık bağlantılar sitenizin kalite puanını etkiler ve aynı zamanda sıralamalarda düşmesine neden olur. Bozuk gelen ve giden bağlantılar optimize edilmez ise google kuralları gereği siteniz terkedilmiş yani pasif bir site olarak değerlendirmektedir. Bu, size arama motoru sonuç sayfalarında alt sıralarda yer almanıza veya hiç yer almamanıza neden olur.

25.URL Uzunluğu: genellikle sıkça yapılan hatalardan biridir. Site başlığına birden fazla anahtar kelimeyi yan yana uygulamak için up uzun url yapısı oluşturmak site sıralamasında görünürlüğünüze zarar verir.Daha kısa bir anahtar kelimeli url yapısı site sıralamasında öne çıkması küçük de olsa bir avantajdır. 

26.Kategoriler (Önerilen): Kategori adları alaka düzeyi açısından içeriklerin konusunu ve bulunmasına yardımcı olan bir sinyal niteliğindedir.Doğru kategori mimarisi daha hızlı bulunmanız açısından avantaj sağlar.

27.Sayfa (Yaşı) Yayın Tarihi (Önerilen): arama motorları sonuç sayfaları algoritmaları ne kadar yeni sayfalara öne çıkarsa da eskiden paylaşmış olduğunuz bir makalenizin içeriğini yeni ek bilgilerle güncelleyerek daha iyi performans elde edebilirsiniz. 

Site Temeli Faktörleri

28.Yeni ve Benzersiz İçerik (Önerilen): sitenizin her zaman yeni ve benzersiz içerik girilmesine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Arama motoru algoritmaları yada örümcek ağı botları milyonlarca siteyi yeni içerik olsada olmasada incelemektedir. Faydalı ve kaynak niteliği taşıyan yeni bilgiler sunmayan siteleri sıralama açısından cezalandırmaktadır. 

29.SSL Sertifikası (Önerilen): Google (HTTPS)’yi bir sıralama kriteri ve sinyali olarak kullandığını açıkça beyan etmiştir.

30.Breadcrumb Navigasyon (Önerilen):kullanıcının özellikle bir ürünü daha rahat bulmasını ve arama motorunun da sıralam için istediği site mimarisi şeklidir.

Örneğin; https://sitename.com/ürünler/bebek-giyim/bebek-esofman-takimi = Ürünler / Bebek Giyim / Eşofman Takımı 

31.Kolay Gezinebilir Menü (URL) (Önerilen): Google Rankbrain sıralama algoritması faktörleri arasında kullanıcının bilgiye kolay ulaşmasını sağlayan menülere sahip siteleri öncelik vermektedir. Kullanımı veya gezinmesi zor bir site kullanıcı deneyimi sunmadığı gibi kalma sürelerini ve hemen çıkma oranını ciddi etkiletmedir. Bu, faktör sizlere site sıralaması sonuçlarında gösterilmemenize neden olur. Kolay gezinebilir site nasıl olmalı diyorsanız.Örnek, RIVALDE | rivalde.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

31.Mobil Cihaz Uyumluluk (Önerilen):Google içerik yönünden zayıf olsanız dahi tüm mobil cihazlar da sitenizin hızlı açılabilir olmasını bir kriter olarak belirlemiştir. Kısacası mobil cihazlarla uyumlu olmayan web siteleri sıralamada yer verilmeyerek cezalandırılıyor. 

32.Tema ve Eklentileri Güncelleme (Önerilen): Sitenizin teması ve eklentilerinin sürekli güncel olması sıralama kriterleri arasında diyebiliriz. Güncellemesi yapılmayan sitelerde geç açılma css/js hataları yaşandığından algoritmalar sitenizde sorun olarak algılayarak sıralamada yer vermektedir. 

(Backlink) Gelen Geri Bağlantılar 

33.Bağlantı Yaşı ve Değerleri (Önerilen):her sitede backlink çalışması yapılmaz, sitenin kalite puanları, yaşı ve otorite durumuna göre değerlendirerek yapılmalıdır. Eski ve kalitesi ispatlanmış alan adlarından gelen bağlantılar, yeni etki alanından gelen bağlantılardan daha sağlamdır. 

34.Backlink Sayısı (Önerilen): içerikleriniz ne kadar mükemmel olursa olsun, aynı alan adından gelecek sayfa bağlantıların sayısı site sıralamasını etkiler. 

35.Dahili Bağlantılar (Önerilen)sayfa için çaparlar bağlantı sistemi ile içeriğinizde dahili bağlantılar oluşturarak listeleme yapmanız, arama motorlarının size daha hızlı bulmasını ve anlamasını sağlayabilirsiniz. 

36.(Sponsorlu) veya (UGC) Etiketleri (Önerilen)“rel = sponsorlu” veya “rel = UGC” olarak etiketlenen bağlantılar, rel= “dolfollow” veya rel = nofollow bağlantılarından farklı şekilde ele alınır.

Kullanıcı Etkileşimi 

37.Organik Tıklanma Oranı (Önerilen): sitenizdeki anahtar kelimelerin tamamı için organik tıklanma alarak sire sıralamanızı iyİleştirebilirsiniz. Siteniz için güven oyu ve kalite puanı ile sinyal oluşturabilirsiniz.

38.Hemen Çıkma Oranı (Önerilen)Bir yazı veya tüm yazılarınızdaki kullanıcının ziyaretçi olarak sitenizde kaldığı süre algoritmalar tarafından değerlendirilerek içeriğinizin kalite puanı oluşturur. Hemen çıkma oranını site sıralamanızı etkileyen faktördür.Kullanıcının sayfanızdan hemen çıkması, algoritmalara bilgi veya kaynağın doğru olmadığı algısını sunar. Ve böylece site sıralamanız üstlerden aşağılara inebilir.

39.Tekrarlayan Ziyaretçi Sayısı (Önerilen): Sitenize geçmişte gelmiş kullanıcın yine tekrar ziyaret etmesi bilginin ve kaynağın doğru olduğu algısı sunacağından bir kalite puanı oluşturarak site sıralamanızı yükseltir.

40.Pogosticking (Önerilen): Site sıralamasına girmiş sayfanızı dikkat veya vurgulu bir açıklama oluşturarak kullanıcıya listeden seçerken sıçrama yaptırarak kendinizi seçtirmeniz. 

41.Yorumlar (Önerilen)İçeriklerinizin altında ne kadar çok soru yorumu ve içerikle ilgili konuşma başlıkları oluşturursanız, algoritmalar yorumlarınızdan dolayı size site sıralaması şansı verir. Yorumlar site sıralaması sinyaledir.

Marka Bilinirliği ve Sinyalleri

42. Marka Açıklama Metni (Önerilen): belki basit ama arama sonuçları sayfasında site sıralaması açısından güçlü ve etkilidir. Özellikle marka ismi ile aramalar da daha doğru şekilde çıkmanızı sağlarsınız.

43. Sosyal Medya (Önerilen):Google, markalara ait sosyal medya profillerindeki fazla takipçiye ve beğeniye sahip siteleri inceler, bunları sinyali olarak alır. Yüksek takipçi sayısı ve like da site sıralamasını etkilemektedir.

Sonuç

Evet, belki oldukça büyük bir liste bekliyordunuz. Daha önce okuduğunuz 200’den fazla olan SEO kriterlerini bekliyordunuz, benim açımdan önemlerine göre maddeleri sizler için kısa ve öz olarak paylaştım. 

İşte 2021‘deki en önemli Google sıralama faktörleri yukarıdaki bahsettiklerim diyebiliriz. Küçük bir tavsiye yapmak isterim. Yeni nesil arama sorguları manu değil, (SESLİ ARAMALAR) olacağını bilin ve SEO hedeflerinizi ona göre belirleyin. 

Şimdi sizlere faydalı olduğunu düşündüğünüz, en dikkat çeken maddeyi veya atladığım sizler için önemli dediğiniz bir kriter var ise aşağıda yorumlara lütfen yazın.

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu