SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, organik site trafiği oluşturma ve SEO stratejileri açısından önemli bir parçadır. Manuel (kendi kaynaklarınızı kullanarak) veya arama terimleri fikirleri oluşturan anahtar kelime aracı ile araştırma yapabilirsiniz.

SEO uyumlu makale yazmaya başlarken, giriş açıklama kısmında ilk 100 ila 200 kelime arasında bir ana veya uzun kuyruklu anahtar kelimeleri konumlandırmalısınız. Web siteniz için yazı (makale) yazmaya başlamadan önce, SEO hedefleriniz doğrultusunda en uygun ve yüksek arama hacmine sahip (hedef odaklı) anahtar kelime fikirlerini bulmalısınız. 

SEO anahtar kelimeler nedir? sitenizin hedefleri doğrultusunda, içeriğinizin yönünü belirleme ve Google arama sorguları ile alakalı kaynak olduğunuzu algoritmalara bildiren, aynı zamanda bulunmanızı sağlayan sinyal niteliğindeki önemli bir terimlerdir. Özetlemek gerekirse, buraya kadar anahtar kelimelerin önemini anlattık. Şimdi ise adım adım “anahtar kelime fikirler nasıl oluşturulur” veya “anahtar kelime araştırması nasıl yapılır” kapsamlı bir şekilde inceleyelim.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Markanızla alakalı ziyaretçiyi siteye çekerek organik tıklanma alma ve arama sonuçları sayfasında üst sıralara yükselme amacı ile SEO uyumlu makale için en uygun arama terimlerini analiz ve bulma yöntemine anahtar kelime araştırması olarak tanımlayabiliriz.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenize göre manuel yada anahtar kelime fikirleri planlayıcı gibi çeşitli yollarla kolayca yapabilirsiniz. 

 • Google Anahtar kelime planı ve diğer ücretli uygulamalar ile,
 • Google trends,
 • Google ilgili sonuçlar,
 • Rakip site anahtar kelime analizi 
 • Sektörel forumlar (sorulan sorular), 
 • Vikipedi vb. kaynakları kullanarak anahtar kelime araştırması yapılır.

Anahtar kelime araştırması için size yardımcı olacak rehberi adım adım uygulayarak kılavuz gibi kullanabilirsiniz. 

1. Adım: Hedefinizi belirleyin

Markanızla ilgili bir strateji oluşturmadan önce için kullanıcı hedefinizi belirleyin. Bununla alakalı ise kendinize bir kaç soruyu sormanız gerekecektir. Örneğin;

 • Marka değerleriniz neler?
 • Markanızın vizyon ve misyonu nedir?
 • Markanıza ait ürün veya hizmetleriniz kimlere hitap ediyor?
 • Müşterileriniz kimler?
 • Rakipleriniz kimler?
 • Web siteniz hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hedef kitlenize önce markanızın vizyon ve misyonu anlatmanız gerekir, sonrasında ise satış veya hizmetlerinizi sunacağınız kişi gruplarını belirleyin. Sizi rakiplerinizin önüne geçirecek, ürün ve hizmetleriniz için içerik pazarlaması stratejisi oluşturun. Yukarıdaki sorular size hangi anahtar kelimeleri kullanarak içerik pazarlaması ve SEO stratejisi oluşturmanızla ilgili önemli yol haritası olacaktır. 

2. Adım: Hedef (nişinizi) inceleyin

Site ve sayfalarınızı optimize etmeden önce içerik pazarlaması için en çok aranan anahtar kelimeler hangileri olduğunu bulmanıza yardımcı olacak en güzel yol kapsamlı bir şekilde nişinizle etkileşim kurmanızdır.

 • Müşterileriniz için anket oluşturun, ürün ve hizmetlerinizle ile ilgili bilgiler toplayın.
 • Sizin yada rakiplerinizle ilgili dijital ortamdaki iyi veya kötü yorumları inceleyin.
 • Forumları inceleyin, sizin ve rakiplerinizin nişi hakkındaki yorumları veya sorunları bulun.
 • Hali hazırdaki aktif müşteri portföyünüze ürünler veya hizmetlerinizle sorular sorun.

Bu sorularla arama motorlarında ürün ve hizmetlerinizin nasıl aranacağı ile ilgili anahtar kelime araştırması yaparken beraberinde SEO stratejisi de oluşturabilirsiniz.

3. Adım: Markanızla alakalı konuları listeleyin 

Markanızın temel olarak ulaştığı ve ulaşmak istediği hedef kitlesi için, öncelikle ürün yada hizmetlerinizi alt gruplara ayırın.Google arama motorlarında sıralamak istediğiniz konuların listesini yapın. Kullanıcı gibi düşünün ve hedef kitlenizin google de hangi anahtar kelimeler ile nasıl arayabileceğini listeleyin. Daha sonrasında ise bu listenizdeki kelime grupları ile konuları eşleştirin. Bu veriler, anahtar kelime araştırması sürecinizin başarı ile sonuçlanmasını sağlar.

4. Adım: Temel anahtar kelime gruplarını listeleyin

Ana terimler ve alt konu gruplarına ayırdığınıza göre, şimdi ise Google aramalar da hedef kitlenizin sizi bulabilmesi için odak ve alt konu gruplarınız için anahtar kelimeleri listelemeye başlayabilirsiniz.

5. Adım: Doğru anahtar kelime araçlarını kullanın 

Doğru anahtar kelime aracı kullanarak, hedef kitlenizin google aramalarında bulması daha hızlı olacaktır. Doğru anahtar kelime aracından ziyade aslında, markanız ve ürünlerinizle alakalı anahtar kelimeleri bulmanız size büyük avantaj sağlar. Sektörünüzle alakalı her anahtar kelime yerine markanız ve ürünlerinize alakalı SEO stratejisi oluşturup, anahtar kelime araştırması sürecinizi daha etkili yönetebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma sürecini daha da hassaslaştırmak ve başlamak için Google anahtar kelime planlayıcı kullanabilirsiniz. Anahtar kelime aracı, size çok daha fazla ayrıntı verecek ve arama terimleriniz için arama hacmi ve ilgili anahtar kelimeler hakkında ek fikirler de verir.

6. Adım: Kullanıcının arama amacını ve kelimelerin arama hacmini analiz edin 

Bu, doğru anahtar kelime seçmenizi ve hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak önemli bir yöntemdir.

Arama ve Aranma amacı: bir anahtar kelimenin arama motorunda ne amaçla arandığı veya neden arandığıdır. Anahtar kelimenin hangi kullanıcı tarafından nasıl ve neden arandığını anlamak olarak tanımlayabiliriz. Örneğin; “ayakkabı” veya “spor ayakkabı” satma amaçlı mı?, kullanım amaçlı mı? veya bilgi amaçlı mı olduğunu analiz etmedir. Bununla ilgili önemli ve ek bilgileri anahtar kelime aracı ile alabilirsiniz.

Arama hacmi ve tahminler: Anahtar kelimelerin arama hacmini yani aranma hacmini o kelime ile ne kadar arama yapıldığını, tıklama aldığını ve diğer geçmiş metriklerini veya gelecekte nasıl yüksek performans göstereceklerine dair ek tahminleri anahtar kelime araştırması yaparken görebilirsiniz.

7. Adım: Etkili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulun ve kullanın

Ana anahtar kelimeler, markanız ve ürünlerinizle alakalı daha kısa olan 1 veya 2 kelimeden oluşan arama terimleridir. Örneğin; sektörünüz ayakkabı ise genellikle hedef anahtar kelimeniz “ayakkabı”, “spor ayakkabı”, “nıke ayakkabı” olur.

Her geçen gün değişen google algoritmalarına sinyal gönderebilmek için daha uzun kuyruklu anahtar kelimelere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Manuel yani elle aramalar kısa kelimeler içerikli olurken, özellikle (asistan) ile sesli aramalar insanlara daha uzun kelimeler kurma eğilimi yaratır. Bu, nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanızı öneririm.y

Arama motorlarında aranan 306 milyon kelime üzerinde yapılan araştırmaya göre arama terimlerinin büyük çoğunluğu yani (% 91,8) gibi büyük oranla uzun kuyruklu anahtar kelimeler olduğu tespit edilmiştir.Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacminin yüzdesinin yüksek olmadığı da beraberin de görülmüştür.Aslında, birleştirilmiş tüm “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” toplam arama hacminin yalnızca % 3,3’ünü oluşturduğunu biliyor musunuz?

8. Adım: Rakip sitenin sıralamada öne çıkan anahtar kelimelerini bulun

Anahtar kelime araştırması sürecinin bir önemli parçası ise rakip sitenin arama motorları sıralamasında öne çıkan anahtar kelimelerini bulmadır. Anahtar kelime planı araçları ile rakip sitenin öne çıkan anahtar kelimelerini kolayca bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulma Araçları,

 • Google Anahtar Kelime Planlı 
 • Ahrefs
 • SEMrush ve diğer anahtar kelime fikirleri aracını kullanabilirsiniz.

Rakip site analizi ile bir çok önemli anahtar kelimeyi bulabilirsiniz. 

Mustafa BARAK

RİVALDE | bütünleşik dijital reklam ajansı kurucusu. SEO, E-ticaret, Web tasarım,WordPress ve Google Adwords Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu